Bin Ladin Fotoğrafları Gösterildi

CIA, Ladin’in ‘korkunç’ fotoğraflarını özel oturumda ABD Kongre üyelerine gösterdi.

DÜNYA .
bin ladin fotoğrafları gösterildi

Ele geçirilen belgelerin ise 220 milyon sayfaya denk olduğu ortaya çıktı.

ABD’NİN Pakistan’da El Kaide lideri Usame bin Ladin’in ölümüyle sonuçlanan opeasyonunun yeni ayrıntıları ortaya çıktı. CIA, Ladin’in ‘kanlı ve dehşet verici’ olarak nitelendirilen ve yayınlanırsa İslam coğrafyasında büyük infiale yol açmasından endişe edilen fotoğrafları, ABD Kongresi’nin İstihbarat ve Silahlı Hizmetler Komisyonu üyelerine özel bir oturumda gösterdi. Obama yönetiminin, bu adımla, Usame Bin Ladin’in akıbetine ilişkin sayısız komplo teorisinin önünü almayı hedeflediği belirtiliyor.

El yazısı ile tuttuğu defter de ABD’de

Operasyonda Bin Ladin’in kendi el yazısıyla tuttuğu defter de ABD’nin eline geçti. Amerikalı yetkililerin verdiği bilgilere göre defterde Ladin’in ileriye yönelik planlamaları ve çeşitli operasyonların detayları gibi bilgiler yer alıyor. ABD Donanmasına bağlı SEAL saldırı timlerinin düzenlediği operasyonda ele geçirilen belgeler arasında 100 kadar flaş bellek, 5 bilgisayar da yer alıyor.

Öte yandan 40 dakika sürdüğü belirtilen operasyınla ilgili çarpıcı ayrıntılar da basına yansıdı. Operasyonu düzenleyen seçkin SEAL komandolarının, baskının başında Ladin’i öldürdüğü, kalan süreyi ise, binadaki belge ve mazlemelerin toplanması için harcadığı belirtildi. CBS televizyonuna konuşan bir yetkili, binada 2.7 terabyte’lık veri ele geçirildiğini, bunun da 220 milyon sayfaya tekabül ettiğini söyledi. Belgelerin, örgütün önemli isimleriyle yazışmalardan eylem planlarına kadar El Kaide’nin bütün sırlarını ifşa ettiğini belirten yetkili, “Gelecek yıllarda El Kaide’ye ölümcül bir darbe indirme şansı yakaladık” diye konuştu.

Pakistan jetleri de vurulacaktı

Operasyona Pakistan güvenlik güçlerinin karışması halinde müdahale etmek üzere, ABD savaş uçaklarının Afganistan sınırında kalkışa hazır halde bekletildiği ve pilotlara, gerekirse Pakistan jetlerini de düşürme izni verildiği kaydedildi. Ladin’in evine düzenlenen baskında kullanılan hayalet helikopter ise, ABD ile büyük bir silahlanma yarışına giren Çin’in iştahını kabarttı. Pakistanlı bir yetkili, Çin’in, operasyon sırasında düşen özel olarak tasarlanmış Blackhawk helikopterinin enkazı incelemeye çok istekli olduğunu belirterek, “Belki de göz atmaları için onlara izin veririz” dedi.

Star
 

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Bin Ladin Fotoğrafları Gösterildi
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.