Onlar İçin Oyun Bir Hayal!

İsrail kuşatması Gazze'de yoksulluğun ve işsizliğin giderek artmasına neden oluyor.

DÜNYA .
onlar için oyun bir hayal!

Kuşatma altındaki Gazze Şeridi'nde zorlu hayat şartları, birçok çocuğu ailelerinin geçimini temin etmek için küçük yaşta çalışmaya zorluyor.

İşsizliğin yüzde 80'lerin üstüne çıktığı bölgede, kah babaları öldüğü için, kah gelir kaynaklarını kaybettikleri için geçim derdine düşen çocuklar, çoğu zaman öğrenimlerini bile bırakmaya zorlanıyor.
Çocukların yüksek derecede fiziki ve psikolojik dayanıklılık isteyen, yaşlarına uygun olmayan işlerde çalıştığını belirten uzmanlar, bu durumun genelde tüm toplum ve özellikle çocuklar üzerinde yansımaları olmasının kaçınılmaz olduğuna işaret ediyor.

Sosyal ve ekonomik şartların zorlamasıyla 14 yaşın altındaki çocukların çalıştırılması Gazze Şeridi'nde sıkça rastlanan bir hal alırken, Filistin'deki Merkezi İstatistik Bürosundan yapılan açıklamada, Filistin sınırlarında nüfusun yüzde 3,1'lik bir kesimini oluşturan 40 bin 139 çocuğun çeşitli işlerde çalıştığı belirtildi.
 
11 YAŞINDAKİ BİLAL'İN DRAMI

Her gün sabahın erken saatlerinde, yaşına uygun olmadığı halde ailesini geçindirmek için çalışmak zorunda olduğu atölyedeki işine gitmek için yollara koyulan 11 yaşındaki Bilal, içinde bulundukları şartlar itibariyle pek fazla seçeneği bulunmayan binlerce Gazzeli çocuktan sadece biri.
Gazzeli pek çok çocuk gibi erken yaşta okulunu bırakarak çalışmak zorunda kalan Bilal, zorlu hayatın acımasız gerçeğiyle bu yaşta karşılaşmak zorunda kalmış.

Ailesinin, kendisi dahil 8 kişiden oluştuğunu anlatan Bilal, ''Tüm çocuklar gibi mutluydum. Oyun oynar, okula giderdim. Ancak babama yardım etmek için çalışmaya başladım. Artık okula gitmediğim için üzgünüm ve yaptığım iş çok zor'' diyor.

Kendilerine ait bir evlerinin olmadığını belirten Bilal'in babası ise, ''Ekonomik durum çok kötü. Bir kızım sağır ve 7 çocuğum var. Oğlum bana yardım etmek için çalışıyor. Bu genç yaşta bize yardım etmek için okulunu bıraktı. Ona bel bağlamış durumdayız. Üzgünüm, yapılabilecek hiçbir şey yok.'' diye konuşuyor.

KUŞATMA YOKSULLUĞU ARTIRAN BAŞLICA UNSUR

İnsan hakları derneklerinden yetkililer, İsrail kuşatmasının kentte yoksulluğu artıran başlıca unsur olduğuna dikkati çekiyor.

Gazze İnsan Hakları Merkezi Direktörü Halil Ebu Şamala, İsrail kuşatması nedeniyle bölgede yoksulluğun ve işsizliğin giderek arttığına ve bunun Filistinli ailelere feci şekilde yansıdığına işaret etti.
 

AA

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Onlar İçin Oyun Bir Hayal!
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.