Bir İktidar Daha Devrildi

Haftalardır süren iç savaşın ardından Fildişi Kıyısı'nda, seçimleri kazanmasına rağmen iktidarı bırakmayan eski Devlet Başkanı teslim oldu.

DÜNYA .
bir iktidar daha devrildi

Batı Afrika ülkesi Fildişi Kıyısı’nda Kasım ayında yapılan seçimlerde Alassane Uattara galip çıkmış ancak Devlet Başkanı Laurent Gbagbo iktidarı bırakmayı reddetmişti. Sonrasında başlayan ve aylarca süren siyasi kriz geçtiğimiz ay iç savaşa dönüşmüştü. Sonunda Birleşmiş Milletler ve Fransa’nın da, uluslarası kamuoyunun tanıdığı Uattara’nın yanında müdahalesi ile Gbagbo güç kullanılarak iktidardan uzaklaştırıldı.

Önceki günlerde ülkenin büyük bölümünün denetimini kaybeden ve birkaç gündür başkanlık sarayında direnen Gbagbo, dün Fransız askerlerinin desteklediği Uattara’ya bağlı güçlerin düzenlediği saldırı sonrasında teslim oldu ve gözaltına alındı.

İktidarı önünde hiç bir engel kalmayan Uattara, rakibinin gözaltına alınmasından sonra televizyondan halka hitap etti. Yeni Devlet Başkanı Alassane Uattara, Fildişi Kıyısı'nın tarihinde yeni bir çığırın açıldığını belirtti.

Uattara konuşmasında, "Ülkemiz acı bir sayfayı çevirmiş bulunuyor, dört ay boyunca bunca can kaybı ve gereksiz çatışmalar sonucunda eski devlet başkanı gözaltına alınmıştır ve ülkemiz için yeni bir çığır, bir umut dönemi açılmıştır" dedi.

"Bütün Fildişi Kıyısı vatandaşları gibi, iktidar değişikliğinin barışçıl bir şekilde yapılmasını tercih ederdim" diyen Uattara, Gbagbo'un, eşinin ve birlikte yakalandıkları herkesin güvenliklerinin sağlanması amacıyla bütün önlemlerin alındığını belirtti.

‘GBAGBO YARGILANACAK’
Gbagbo, eşi ve yardımcıları hakkında yasal işlemler başlatılacağını duyuran Uattara, yasal sürecin adil olacağını ve bu kişilerin haklarının korunacağını kaydetti. Alassane Uattara, "Bu bağlamda, eğer vatandaşlarımın arasında intikam duygusu taşıyan varsa sakın herhangi bir şiddet veya misilleme hareketinde bulunmasın" dedi.


‘SİLAHLARI BIRAKIN’ ÇAĞRISI
Uattara, ülkedeki bütün katliamlara, suçlara ve insan hakları ihlallerine ışık tutacak, gerçekleri ortaya çıkaracak ''Gerçekleri aydınlatma ve uzlaşma komisyonu'' kuracağını açıkladı. Yeni Devlet Başkanı ayrıca, Gbagbo yönetimi tarafından milis askeri haline getirilmiş gençlere hitaben, "Artık savaşınızın hiçbir anlamı kalmadı, silahları bırakın" şeklinde çağrıda bulundu.

Halkın acılarını paylaştığını ve artık geleceğe ümitle bakmalarını isteyen Uattara, güvenlik güçlerine Abidjan başta olmak üzere bütün ülkede insanların canını, malını korumaları için emirler verdiğini bildirdi.

Uattara konuşmasını, "Bütün vatandaşlarımın, ülkemize barışın geri gelmesi için ellerinden geleni yapmalarını istiyorum. Bugün karşımızda yeni bir sayfa açılıyor ve hep birlikte uzlaşmanın tarihini yazalım" sözleriyle tamamladı. 
 
 

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Bir İktidar Daha Devrildi
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

İlişkili Haberler

bağlantılar
on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.