İsrail Gazze Ateşkesi Fiilen Sağlandı

İsrail ile Gazze Şeridi'ndeki Filistinli gruplar arasında ateşkes, tarafların "resmi olarak ateşkeste anlaştık" açıklamaları olmasa da fiilen sağlandı

DÜNYA .
israil gazze ateşkesi fiilen sağlandı

İsrail ordusu, Gazze Şeridi'nden atılan dünkü roket ve havanlara rağmen, gece Hamas mevzilerini bombalamadı. Filistinli militanlardan da dün gece İsrail'e Kassam ve havan saldırısı gelmedi.

Perşembe günü Hamas'ın İzzeddin El Kassam Tugayları tarafından atılan bir tanksavar roketinin, İsrail'in güneyinde bir okul servisinde iki kişinin yaralanmasına neden olmasıyla başlayan İsrail bombardımanlarında Gazze Şeridi'nde 18 kişi ölmüş, onlarca kişi yaralanmıştı. Filistinli militanlar da karşılık olarak İsrail tarafına 120'den fazla roket ve havan saldırısı düzenlemişti. 
    
-HAMASLI YETKİLİ: "ORDU SALDIRILARINI DURDURSUN"- 
     
Öte yandan, Gazze'deki hükümette yapılan değişiklikle Savunma Bakan yardımcılığına getirilen Hamaslı Gazi Hamad, dün gece İsrail radyosuna verdiği demeçte, İsrail ordusunun ateşi kesmesini istedi.

Hamad, İbranice yaptığı söyleşide, sükunetin sağlanmasını istediklerini vurgulayarak, "İsrail ordusunun da saldırılarını durdurmasını istiyoruz" dedi.

İsrailli bir Savunma yetkilisi de bunun Cumartesi gününden bu yana Hamas'ın ateşkes istediğine ilişkin İsrail'e gönderilen "ikinci dolaylı mesaj" olduğunun altını çizdi.

İsrailli yetkili, BM Genel Sekreteri'nin Ortadoğu Barış Süreci Temsilcisi Robert Serry, Mısırlı istihbarat yetkilileri ve Hamas'ın iletişimde olduğu Avrupa ülkeleri Norveç ve İsveç'ten de aynı mesajın geldiğini belirtti. 

Hamas'ın Şam'daki siyasi temsilcilerinden Usame Hamdan, dün Hamas'a bağlı Filistin gazetesinde, İsrail'in saldırılarını durdurması amacıyla baskı yapmaları için Avrupa ülkeleriyle temas halinde olduklarını bildirmişti.

İsrailli Savunma yetkilisiyse "Biz Gazze'ye roket atışlarına cevaben saldırıda bulunuyoruz. Eğer ateş durursa bizim saldırılarımız da durur" dedi.

Dün Gazze Şeridi'nden İsrail'e en az 13 roket ve havan saldırısında bulunulmuştu.

İsrail ordusundan bir subay Haaretz gazetesine, "Bu son saldırılara cevap vermekte ısrarlı olmayacağız" dedi.

İsrail ordusu, Gazze Şeridi'ndeki son saldırısını Cumartesi gecesi düzenlemiş ve roket saldırısında bulunmayı amaçlayan bir grubu hedef aldığını duyurmuştu.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu da dün, "sükuneti sağlama niyetinde olduklarını" belirtmiş, "Eğer Hamas'ın da niyeti buysa sükunet sağlanır. Hamas saldırılarını yoğunlaştırırsa bizim cevabımız çok daha sert olacaktır" demişti. 
    
-LİEBERMAN: "ATEŞKES ÇOK BÜYÜK HATA OLUR"- 
    
İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman ise İsrail radyosuna bu sabah yaptığı açıklamada, "Hamas'la varılacak bir ateşkesin çok büyük hata olacağı" görüşünü dile getirdi.

AA
 

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git İsrail Gazze Ateşkesi Fiilen Sağlandı
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.