Radyoaktif Sızıntıya Gazete Kağıdı

Fukuşima nükleer santralindeki atık suların toplandığı havuzda çatlak, gazete kağıdı ve talaş karıştırılmış polimerle giderilmeye çalışılıyor.

DÜNYA .
radyoaktif sızıntıya gazete kağıdı

11 Mart'ta dünya tarihinin en büyük 5'inci depremini yaşayan Japonya, yaralarını sarmaya çalışıyor. En büyük kabusu ise Fukuşima Nükleer Santrali'ndeki hasar ve sızıntı yaşatıyor. Bugüne kadar santralin farklı reaktörlerindeki patlamaların sonucunda çevreye çok miktarda radyoaktif madde sızdı. Reaktörlerin çevresindeki suda da normalin 4 bin katı radyasyon tespit edildi.

Sızıntıyı önlemek amacıyla yapılan çalışmalar tüm hızıyla devam ederken, 2 numaralı reaktörün radyoaktif atık sularının toplandığı beton havuzda çatlak olmuştu.

İlk olarak çatlak yeniden betonla kaplanmaya çalışıldı. Ancak başarılı olunamayınca, havuza çıkan boruların kapatılması kararı alındı. Bunun için de gazete kağıdı ve talaşın da eklendiği bir karışım borulara dökülmeye başladı.

Çalışmaları koordine eden Hidehiko Nishiyama, dün öğleden sonra polimer toz, gazete kağıdı ve talaş karışımını borulara boca ettiklerini ancak sızan suyun miktarında bir azalmanın henüz tespit edilmediğini söyledi.

Radyoaktif madde bulaşmış su okyanusa akıyor.

11 BİN TON SU OKYANUSA VERİLECEK
Çalışmalar devam ederken santralin işletmecisi Tokyo Electric Power (TEPCO) şirketinin sözcüsü, soğutma işlemlerinde kullanılan suların okyanusa döküleceğini açıkladı. Sözcü "reaktörlerin soğutma devrelerinin onarılmasına olanak tanımak amacıyla hazırlıklar tamamlanır tamamlanmaz, depolarda toplanan yaklaşık 11 bin 500 ton suyu Pasifik Okyanusu’na dökeceğiz" dedi.

Sözcü, dökülecek sudaki radyasyonun düşük seviyede olduğunu vurguladı. Soğutma çalışmaları için günler boyunca santrale on binlerce ton su dökülmüştü.

Tepco, bu boşaltım işleminin sağlığa etkisinin olmayacağını açıkladı.

Ntvmsnbc

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Radyoaktif Sızıntıya Gazete Kağıdı
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.