Heniyye Yüzyılın Anlaşması’na karşı Abbas’la görüşmeye hazır

Hamas lideri İsmail Heniyye, ABD-İsrail barış planı “Yüzyılın Anlaşması” karşısında Filistin ulusal birliğini yeniden sağlamak için Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile acil bir toplantı yapmaya hazır olduğunu söyledi.

DÜNYA .
heniyye yüzyılın anlaşması’na karşı abbas’la görüşmeye hazır

Heniyye “Yüzyılın Anlaşmasına Karşı Birlik” adlı konferanstaki konuşmasında “bu anlaşmaya karşı Abbas liderliğindeki FKÖ ile Hamas’ın bir araya gelmesi gerektiğini” söyledi ve “bunun için biz Kahire’de ya da başka herhangi bir mekanda hazırız” dedi. Heniyye, “Hamas, Yüzyılın Anlaşması’na karşı bölünmeyi sonlandıracak ve birliği sağlamak için yapılacak herhangi bir toplantıyı veto etmez. İstenen şey birlik ve uzlaşmadır. FKÖ’ye alternatif istemiyoruz” dedi.

Geçtiğimiz günlerde FKÖ yetkilileri Hamas’ın kendilerine alternatif olarak Yüzyılın Anlaşması’na karşı koyma bahanesiyle yeni bir oluşuma gittiği suçlamalarında bulunmuştu. Heniyye’nin konuşması bu ithamlara cevap olarak geldi. Hamas hareketinin lideri Salah el-Berdevil, Ramazan ayının sonunda ABD yönetimi tarafından ilan edilecek “Yüzyılın Anlaşması” ile yüzleşmek için daha yüksek bir ulusal heyet oluşturma hazırlıklarını açıklamıştı.

Heniye “tüm gruplarla bir araya gelmenin amacı, belirli adımlarla ulusal birliğin sağlanması ve Amerika’nın açıklayacağı Yüzyılın Anlaşması’na karşı koymak olduğunu” söyledi. Yine Filistin halkının bu anlaşmaya karşı olduğunu göstermek için halkı harekete geçirmek ve dünyada bu anlaşmaya karşı olanlarla dayanışma içinde olmanın amaçlarından biri olduğunu belirtti.

Heniyye, bütün Filistinlilerin Yüzyılın Anlaşması’nın tehlikesini hissettiklerini bedeli ne olursa olsun bununla karşılaşmaya hazır olduklarını belirtti.

Filistin davasının tehlikeli tehditlerle karşı karşıya kaldığını söyleyen Heniyye, bunların ilkinin Kudüs’ün İsrail’in başkenti ilan edilmesiyle başlayan Yüzyılın anlaşmasıyla Filistin davasının tasfiye edilmesi için Amerika- Siyonizm hamlesi olduğunu söyledi. Heniyye, UNRWA’nın tasfiyesi ve Golan’ın İsrail’in parçası olarak tanınması ve işgal altındaki Batı Şeria’nın büyük çoğunluğu üzerinde hakimiyetini dayatması ile İsrail’in Batı Şeria ile Gazze arasındaki siyasi ayrılık üzerinde çalışılmasına yeşil ışık yakılmasının bu planın bir parçası olduğuna dikkat çekti.

Heniyye, Hamas’ın Gazze ile Batı Şeria’yı ayırdığı konusundaki tüm suçlamaları reddetti. Heniyye ayrıca Sina’nın Filistinlilere ayrılması konusuyla ilgili olarak “ne Mısırlı kardeşlerimiz ne de biz kendi topraklarımız ve sınırlarımız dışında bir egemenliği kabul etmiyoruz” dedi.

Heniyye, topraklarından bir karış bile taviz vermeyeceklerini vurgulayarak “Mısırlı kardeşlerimiz de Filistin’in devletini ve geri dönüş hakkını tanıdıklarını” söyledi.

Ulusal birliğini yeniden sağlanması için genel seçimlerin yapılması gerektiğini söyleyen Heniyye bu seçimlerden sonra Batı Şeria ile Gazze arasındaki ayrılıkların giderilmeye çalışılması gerektiğini belirtti ve ekledi: “İçinde bulunduğumuz tehlikeli merhale yeni bir sayfa açmamızı ve aramızdaki ihtilafları kaldırmamızı gerektiriyor.”

Ancak Heniyye’nin bu çağrısı, Fetih liderleri tarafından kuşkuyla karşılandı. Fetih’ten bir yetkili, Abbas’ın kimseden bir davet almaya ihtiyacı olmadığını kendisinin Yüzyılın Anlaşması’na karşı çıkan ilk kişi olduğunu söyledi. Yetkili Şarku’l Avsat’a şunları söyledi: “Hamas, bu anlaşmaya karşı durmak istiyorsa derhal ulusal uzlaşma anlaşmasının kurallarına uyar. Bölünme konusundaki ısrarını devam ettirirse bu Yüzyılın Anlaşması’nın uygulanmasına yardımcı olur.”

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Heniyye Yüzyılın Anlaşması’na karşı Abbas’la görüşmeye hazır
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.