​Kürt liderler: Macron bizi koruma sözü verdi

Demokratik Suriye Meclisi (DSM) İcra Kurulu Başkanı İlham Ahmed, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un DSM’ye askeri destek ve herhangi bir tehdit karşısında bölgeyi koruma sözü verdiğini ifade etti.

DÜNYA .
​kürt liderler: macron bizi koruma sözü verdi

Macron önceki gün Paris’te, İlham Ahmed, Suriye’nin kuzeyindeki Kürt öz yönetimine danışmanlık yapan Badran Jia Kurd ve DSM’yi temsil eden heyetle bir araya geldi.
Rudaw’da yer alan habere göre, DSM İcra Kurulu Başkanı İlham Ahmed, Suriye’de bulunan Fransız askerlerinin terörle mücadele konusunda askeri ve sivil düzeyde kendilerine destek sağlama sözü aldıklarını belirtti.
Ahmed açıklamasında, Fransa Cumhurbaşkanı’nın herhangi bir tehdit karşısında bölgenin istikrarı ve güvenliğinin sağlanması gerektiğini söylediğini aktardı.
Öte yandan Ankara, PKK’nın uzantısı olarak gördüğü Halk Koruma Birlikleri (YPG) temsilcilerinin Macron ile görüşmesini eleştirdi. Fransa, Macron’un Demokratik Suriye Meclisi’nin heyeti ile görüştüğünü ve DEAŞ örgütüne karşı mücadelede Fransa’nın destek verdiğini onayladı.
Fransa, Suriye’nin kuzeydoğusunda DEAŞ’a karşı mücadele veren uluslararası koalisyonun önemli bir parçası. ABD, Fırat’ın doğusunda askeri güçlerini azaltmaya gittiğinden Fransa’dan Suriye-Irak-Ürdün sınırında bulunan el-Tanf sınırı geçişindeki üssünde kalmasını talep ediyor.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git ​Kürt liderler: Macron bizi koruma sözü verdi
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.