Yeni Zelanda Başbakanı başörtüsü takarken tereddüt etmemiş: Müslüman toplum kendini güvende hissetmeliydi

Yeni Zelanda'da yaşanan cami saldırılarının ardından kararlı tavrı ve birleştirici tutumuyla takdir toplayan Başbakan Jacinda Ardern, Müslüman toplumun kendini güvende hissetmesini istediği için başörtüsü taktığını açıkladı.

DÜNYA .
yeni zelanda başbakanı başörtüsü takarken tereddüt etmemiş: müslüman toplum kendini güvende hissetmeliydi

Avustralya'da yayın yapan Channel 10'e bir röportaj veren Başbakan Ardern, Müslüman kadınların kendilerini güvende hissetmediklerini, bunun için başörtüsü taktığını söyleyerek, onlara destek verdiğini ifade etti.

 

Bu konuda neredeyse hiç tereddüt etmediğini söyleyen Ardern, "Benim için yapılması gereken en uygun şey olduğu açıktı" dedi.

'ANNELİK, EMPATİ KURMAMI KOLAYLAŞTIRDI'

Başörtüsü takmasıyla insanlara umduğundan daha fazla güvenlik hissi verdiğini fark ettiğini belirten Ardern, "Müslüman topluluğunda yer alan kadınların güvende hissetmediklerini bir anlığına aklıma gelmedi. Eğer başörtüsü takarak onlara inançlarını yerine getirmeye devam etmeleri yönünde bir güvence verebildiysem, bunu yaptığıma memnunum" diye konuştu.

 

 

Ardern, anne olmasının empati kurmasını kolaylaştırdığını da ekledi.

 

DAYANIŞMA SEMBOLÜ OLDU

Müslüman toplum liderleriyle sık sık bir araya gelen, anma töreni ve cenazelerde başörtüsü takan Ardern, saldırıların ardından parlamentodaki ilk oturuma da "selamünaleyküm" diye başlamıştı. Ardern'in anma töreninde de kısa konuşmasına Hz. Muhammed'in hadisiyle başlaması da dikkat çekmişti.

Ülkedeki kadınlar da sosyal medya üzerinden İslamofobiyle mücadele kampanyası başlatmış, başörtüsü dayanışmanın sembolü haline gelmişti.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Yeni Zelanda Başbakanı başörtüsü takarken tereddüt etmemiş: Müslüman toplum kendini güvende hissetmeliydi
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.