Uluslararası Adalet Divanı: İngiltere, Hint Okyanusu'ndaki adaları iade etmeli

Uluslararası Adalet Divanı (ICJ), İngiltere'den Hint Okyanusu'nda yer alan Chagos adalarını Mauritius'a geri vermesini talep etti.

DÜNYA .
uluslararası adalet divanı: ingiltere, hint okyanusundaki adaları iade etmeli

ICJ, İngiltere'ye Hint Okyanusu'ndaki Chagos takım adalarını Mauritius'a geri vermesi yönünde çağrı yaptı. Lahey merkezli mahkeme, adalarda yaşayan nüfusun 1970'lerde ABD'nin hava üssü kurması için göç etmeye zorlandığını hatırlattı.

 

İngiltere, Hint Okyanusu'nda yer alan söz konusu adaları Mauritius bağımzılığını almadan 3 yıl önce terk etti.

1970'li yılların başlarında İngiltere, adaların en büyüğü olan Diego Garcia'yı ABD'ye kiralayarak, burada yaşayan yaklaşık 2 bin yerliyi Mauritius ve Seyşel Adaları'na tahliye etti.

Reuters'ın haberine göre ICJ, egemenlik hakları hakkında görüş bildirmemesi istenmesine rağmen İngiltere'yi, 1814'ten beri kontrol ettiği adaları Mauritius'a devretmeye çağırdı.

 

 

2016'da İngiltere, ABD'nin 2036 yılına kadar Diego Garcia'daki kira süresini uzattı ve kovulan adalıların geri dönmeyeceğini açıkladı.

 

Mauritius Başbakanı Pravind Jugnauth, ICJ'nin çağrısını Chagos'tan sürülen ve son yarım yüzyıl boyunca geri dönüşleri engellenen yerliler için 'tarihi bir an' olduğunu söyledi.

Diego Garcia adası, 1991'den bu yana Irak ve Afganistan krizlerinde önemli bir rol oynayarak ABD'nin uzun menzilli bombardıman uçakları için liman işlevi görevi görmüştü.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Uluslararası Adalet Divanı: İngiltere, Hint Okyanusu'ndaki adaları iade etmeli
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.