Mısır’da zulmün sınırı yok: 9 genç idam edildi

Mısır’da darbeci Sisi’ye bağlı mahkemenin verdiği karar neticesinde Müslümanları yasa boğan bir idam gerçekleşti.

DÜNYA .
mısır’da zulmün sınırı yok: 9 genç idam edildi

Darbe karşıtı 9 kişi dün hukuksuz bir şekilde idam edildi. İdam edilenlerden biri de hapisteyken doğan çocuğunu mahkeme salonunda uzaktan gören AhmedVahden’di.

Konuya ilişkin olarak sosyal medya hesabı aracılığıyla paylaşımda bulunan AA Katar Temsilcisi Ahmed Yusuf, “Şu fotoğrafı hatırlayan var mı? Mahkeme salonunda bir anne çocuğunu babasına göstermek için ve büyüyünce dişleri çıktı el hareketleriyle gösteren... O baba bu sabah idam edildi” ifadelerini kullandı.

Mısır’da darbeci Sisi’ye bağlı mahkemenin verdiği karar neticesinde dün Müslümanları yasa boğan bir idam gerçekleşti. Darbe karşıtı 9 kişi hukuksuz bir şekilde idam edildi. İdam edilenlerden biri de hapisteyken doğan çocuğunu mahkeme salonunda uzaktan gören AhmedVehdan’dı.

Mısır’da darbeci general Sisi’nin meşru Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’ye yönelik gerçekleştirdiği darbenin ardından başlayan zulüm dolu süreç devam ediyor. Yaşanan darbenin ardından birçok kişi Mısır zindanlarında esaret altında tutulurken mahkemenin verdiği kararlar neticesinde idamlar da gerçekleşiyor. Darbeci Sisi güçlerinin mahkum ettiği AhmedVehdan’ın dün sabah idam edildiği bildirildi. Vehdan’in Mısır mahkemelerinde yargılandığı süreçte eşinin Vehdan’e çocuklarının diş çıkardığını gösterdiği resim sosyal medyada yankı bulmuştu. Konuya ilişkin olarak sosyal medya hesabı aracılığıyla paylaşımda bulunan AA Katar Temsilcisi Ahmed Yusuf, “Şu Fotoğrafı hatırlayan var mı? Mahkeme salonunda bir anne çocuğunu babasına göstermek için ve büyüyünce dişleri çıktı el hareketleriyle gösteren... O baba bu sabah idam edildi” ifadelerini kullandı.

İFADELERİ İŞKENCEYLE ALINMIŞTI

Uluslararası Af Örgütü, 9 darbe karşıtı hakkında verilen idam kararının durdurulmasını istemişti. Esirlerin, idam cezasının infazına hazırlık için hücrelerinden istinaf cezaevine nakledildiği kaydedilen açıklamada, sanıkların hukuksuz yargılandığı ifade edilmişti. Açıklamada ayrıca duruşma sırasında bazı sanıkların “suçu itiraf etmeleri için işkenceye maruz bırakıldıklarına” ilişkin ifadeleri aktarılmıştı.

Mısır Yargıtayı, 2015 yılında Başsavcı HişamBerekat’a düzenlenen suikast davasında yargılanan 9 sanık hakkında verilen idam cezalarını Kasım 2018’de onaylamıştı. Sanıklar ise duruşma sırasında kendilerine yöneltilen suçlamaları reddederek, ifadelerinin işkenceyle alındığını belirtmişti.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Mısır’da zulmün sınırı yok: 9 genç idam edildi
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.