İsrail'de istihbarat servislerinin belgeleri 20 yıl daha kamuoyuna açıklanmayacak

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu'nun, İsrail İç İstihbarat Servisi Şin-Bet (Şabak) ve Dış İstihbarat Servisi Mossad'ın gerçekleştirdiği operasyonlara ait belgelerin gizlilik süresinin 20 yıl daha uzatılmasına karar verdiği belirtildi.

DÜNYA .
israilde istihbarat servislerinin belgeleri 20 yıl daha kamuoyuna açıklanmayacak

İsrail gazetesi Haartez'e göre, Netanyahu geçen ocak ayında ‘daha fazla dikkatli olmayı gerektiren güvenlikle ilgili sebeplerden ötürü' 1949'dan bu yana gizli tutulan söz konusu belgelerin 20 yıl daha gizli kalmasına karar verdi.

 

Haberde, belgelerden birinin, Hamas liderlerinden Mahmud el Mebhuh'un Mossad tarafından 2010'da Dubai'de öldürülmesiyle alakalı olduğu kaydedildi.

 

Öte yandan insan hakları örgütleri, ‘keyfi' olarak nitelendirdiği bu kararın, arşiv belgelerinin açıklanmasındaki kamu menfaatini görmezden geldiğini kaydetti.

İsrail meclisi 2018'de söz konusu belgelerle ilgili gizlilik süresinin sadece 5 yıl uzatılması yönünde tavsiye kararı almıştı.

Söz konusu kararın, İsrail'in 1948'den bu yana Filistinliler aleyhinde gerçekleştirdiği operasyon ve katliamlarla ilgili bilgilerin açığa çıkarılmasını engelleyeceği belirtiliyor.

Sputnik

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git İsrail'de istihbarat servislerinin belgeleri 20 yıl daha kamuoyuna açıklanmayacak
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.