Çin’den ABD’nin INF’den çekilmesine tepki

Çin, ABD'nin anlaşmadan çekilmesine karşı çıktığını belirterek "ABD ve Rusya'yı ayrılıklarını yapıcı diyalogla çözmeye çağırıyor" dedi.

DÜNYA .
çin’den abd’nin ınf’den çekilmesine tepki

Çin Dışişleri Bakanlığı, ABD’nin Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması’ndan (INF) çekilmesinden “üzüntü duyduklarını” açıklayarak, ABD ve Rusya’yı “ayrılıklarını yapıcı diyalogla çözmeye” çağırdı. 

Bakanlık Sözcüsü Gıng Şuang, yaptığı yazılı açıklamada, ABD’nin Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması’ndan çekilmesini ilişkin “Çin tarafı bundan üzüntü duyuyor” ifadelerini kullandı. 

Söz konusu anlaşmanın uluslarası barış ile küresel stratejik denge ve istikrarı koruduğunu dile getiren Gıng, şunları kaydetti:

“Çin, ABD’nin anlaşmadan çekilmesine karşı çıkıyor, ABD ve Rusya’yı ayrılıklarını yapıcı diyalogla çözmeye çağırıyor.”

“ÇİN, INF’NİN ÇOK TARAFLI HALE GETİRİLMESİNE KARŞI”

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü ayrıca, INF’nin çok taraflı hale getirilmesinin bazı siyasi, askeri ve hukuki meseleleri içerdiğini belirterek, “Çin tarafı anlaşmanın çok taraflı hale getirilmesine karşı çıkıyor” değerlendirmesinde bulundu. 

Gıng, diğer yandan mevcut anlaşmanın korunması ve uygulanmasının yenisinin yapılmasından daha fazla aciliyet arz ettiğini ifade etti.

DÜN DUYURULMUŞTU

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, dün ülkesinin Sovyetler Birliği ile 1987’de imzaladığı, menzili 500 ila 5 bin 500 kilometre arasında olan ve nükleer başlık takılabilen füzelerin yasaklanmasını öngören INF’den tek taraflı olarak çekileceğini açıklamıştı. 

Rusya’ya anlaşmaya yönelik ihlallerine son vermesi konusunda 1 Şubat’a kadar verdiği sürenin dolması nedeniyle anlaşmanın 15. maddesinde öngörülen çekilme sürecini başlatacağını belirten Pompeo, ABD’nin 6 ay içinde anlaşmadan doğan yükümlülüklerini sonlandırmış olacağını söylemişti. 

 

 

 

Kaynak: Birgün

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Çin’den ABD’nin INF’den çekilmesine tepki
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.