Aşk Çeşmesi'ne atılan dilek paraları krizinde kazanan belli oldu

Dünyanın en meşhur çeşmelerinden Roma'daki Aşk Çeşmesi'ne atılan ve değeri yılda 1,5 milyon Euro'ya ulaşan bozuk paraların akıbeti belli oldu.

DÜNYA .
aşk çeşmesine atılan dilek paraları krizinde kazanan belli oldu

BBC'den Övgü Pınar'ın haberine göre, Roma'nın en turistik mekanları arasında yer alan Aşk Çeşmesi'ne  (Trevi Çeşmesi) atılan 'dilek paraları' haftada üç kere toplanıyor ve bir seferde yaklaşık 8 bin euro çıkarılıyor.

 

 

Bu para yıllardır Katolik Kilisesi'ne bağlı yardım kuruluşu Caritas'a devredilirken Roma Belediyesi bu uygulamaya son vererek çeşmeden elde edilen gelire el koymayı planlıyordu.

 

Gelecek Nisan ayından itibaren Trevi Çeşmesi'ne atılan bozuk paraların Caritas'a değil belediye kasasına gideceği haberi büyük tepkiyle karşılanmıştı.

Katolik Avvenire gazetesi, Caritas'ın bu parayı yoksullar için harcadığını belirterek belediyeyi "yoksulların parasını kesmekle" suçlamıştı.

Tepkiler üzerine Roma Belediye Başkanı Virginia Raggi, geri adım atarak söz konusu paranın Caritas'a aktarılmaya devam edeceğini açıkladı.

 

 

Raggi, Vatikan'ın yayın organı Osservatore Romano'ya bir mektup yazarak Trevi Çeşmesi'nin yanı sıra Roma'daki diğer çeşmelere atılan paraların da Caritas'a gideceğini belirtti. Osservatore Romano gazetesi, diğer çeşmelerden de ek olarak yaklaşık 200 bin Euro gelir elde edildiğini yazdı.

 

18. yüzyılda dönemin papası 12. Clemente tarafından yaptırılan Trevi Çeşmesi, Federico Fellini'nin 'Tatlı Hayat' (La Dolce Vita) filminin de katkısıyla bugünkü popülerliğine kavuşmuştu.

Ziyaretçiler geleneksel olarak 'Roma'ya bir daha gelmeyi' ve 'hayatlarının aşkını bulmayı' dilemek için çeşmeye para atıyor.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Aşk Çeşmesi'ne atılan dilek paraları krizinde kazanan belli oldu
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.