‘Olmayan’ müdürlük faaliyette görünüyor!

Tek adam rejimi uğruna geçilen başkanlık sistemine iktidarın kendisi dahi uyum sağlayamıyor. CHP’li Özel, başkanlık sistemine geçilmesiyle birlikte 6 ay önce kaldırılan bir müdürlüğün resmi faaliyetlerini sürdürdüğünü açıkladı

DÜNYA .
‘olmayan’ müdürlük faaliyette görünüyor!

24 Haziran seçimleri ardından sistemli hiçbir hazırlık yapılmadan geçilen başkanlık sistemi, devlette derme çatma bir yapı ortaya çıkardı. CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel’in yaptığı açıklamaya göre, yeni sisteme geçişle kaldırılan Maliye Bakanlığı’na bağlı Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğü, halen resmi yazışmalarına devam ediyor.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, başkanlık sistemine geçişle oluşan derme çatma devlet yapısını gözler önüne seren bir açıklama yaptı.

6 AY GEÇTİ AMA…

 

Özel, Anayasa değişikliğinin 24 Haziran genel seçimlerinin ardından yürürlüğe girdiğini anımsatarak, “Temmuz ayında mülga edilen Maliye Bakanlığı’na bağlı Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğü 6 aya rağmen faaliyetlerine devam etmektedir. Halen mülga bir genel müdürlük adına yazışmalar yapılıyor, kararlar alınıyor olması bu rejimin yürütülemediğini ve devletin yönetilemediğini de gözler önüne sermektedir” ifadesini kullandı.

“24 Haziran genel seçimleriyle birlikte yürürlüğe giren ve CHP olarak tamamen karşısında durduğumuz bu tek adam rejiminin getirdikleri, vaat ettikleri ve planladıkları; bizzat bu rejimi değiştiren Adalet ve Kalkınma Partisi, onun genel başkanı ve ekibi tarafından tam olarak anlaşılamamıştır. Yaşamın her alanında tanık olduğumuz gibi Adalet ve Kalkınma Partisi, tamamen hâkim oldukları bürokraside ve devlette de bu rejim değişikliğine geçişi gerçekleştirememektedir” diyen Özel, “Temmuz ayında 703 sayılı KHK ile kapattıkları Maliye Bakanlığı’na bağlı Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğü, 6 aya rağmen halen faaliyetlerine devam etmektedir” ifadesini kullandı. CHP’li Özel, şunları kaydetti:

DEVLET YÖNETİLEMİYOR

“Cumhuriyet Halk Partisi olarak, bu rejim değişikliğinin yaratacağı sorunları her fırsatta dile getirmiştik. Halen mülga bir genel müdürlük adına yazışmalar yapılıyor, kararlar alınıyor olması bu rejimin yürütülemediğini ve devletin yönetilemediğini de gözler önüne sermektedir. Son olarak 3 Ocak 2019 günü Bakan Yardımcısı Osman Dinçbaş imzasıyla hazırlanan seyahat kartı konulu genelgenin, mülga genel müdürlük tarafından yayımlandığı görülmektedir. Rejim değişikliğini anlatırken, bürokratik sistemin hızlanacağını savunan iktidar partisi, 6 ayda bürokrasideki dönüşümü tamamlayamamıştır. Bu rejim değişikliği, vatandaşlarımızın sorunlarını çözemediği gibi, geleneksel devlet işleyişini de allak bullak etmektedir. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın yanıtlaması istemiyle bir de soru önergesi vererek, konuyu TBMM gündemine de taşıdık.”

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git ‘Olmayan’ müdürlük faaliyette görünüyor!
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.