Avustralya, Türkiye'de yargılanan 'IŞİD mensubu'nu vatandaşlıktan çıkardı

Avustralya İçişleri Bakanı Peter Dutton, IŞİD'in üst düzey yöneticisi olduğu iddiasıyla Kilis Ağır Ceza Mahkemesinde yargılanan ve halen Gaziantep H Tipi Cezaevinde tutuklu bulunan Neil Chistopher Prakash'ın Avustralya vatandaşlığından çıkarıldığını duyurdu.

DÜNYA .
avustralya, türkiyede yargılanan ışid mensubunu vatandaşlıktan çıkardı

Dutton, bakanlığının resmi sayfasından yaptığı yazılı açıklamada, Prakash'ın IŞİD'in hizmetinde bulunmasından dolayı Avustralya vatandaşlığının iptal edildiğini bildirdi.

 

Prakash dahil Avustralya’ya bağlılıklarına aykırı eylemlerinden dolayı toplam 12 kişinin vatandaşlıktan çıkartıldığını vurgulayan Dutton, ‘‘Yurt dışında terörist davranışlarda bulunan çifte vatandaşların Avustralya vatandaşlığının sona erdirilmesi, Avustralya'nın uluslararası şiddet içeren aşırılıklara ve terörizme tepkisinin önemli bir parçasıdır.’’ ifadelerini kullandı.

Avustralya’nın IŞİD'i 6 Mayıs 2016’da terör örgütü ilan ettiğini hatırlatan Dutton, terörizme bulaşan ve çifte vatandaşlıkları bulunanların, Avustralya vatandaşlıklarını kaybedeceklerini kaydetti.

 

'YALNIZ, KAYBOLMUŞ BİR ADAM, UYUŞTURUCU SORUNU OLAN BAŞARISIZ BİR HİP HOP'ÇI'

 

Fiji-Hindistan ve Kamboçya kökenli 27 yaşındaki Avustralya vatandaşı Prakash ülkenin en çok aranan teröristleri arasında yer alıyor. Bazı medya organlarında "yalnız, kaybolmuş bir adam, çete üyesi, uyuşturucu sorunu bulunan, başarısız bir hip hop sanatçısı" olarak tanımlanan Prakash’ın, 2013 yılında Suriye’ye giderek IŞİD’e katıldığı ve ismini Abu Khaled al-Cambodi olarak değiştirdiği belirtiliyor.

 

Prakash, 24 Ekim 2016'da Kilis sınır hattından yasa dışı yollarla Türkiye'ye geçmeye çalışırken yanında Rumana Bibi ve Fadxiya Ahmed ile yakalanmış, IŞİD'in üst düzey yöneticilerinden olduğu tespit edilmişti.

 

'TÖVBE ETTİM' DEMİŞTİ

 

Halen Gaziantep H Tipi Cezaevinde tutuklu bulunan ve Kilis Ağır Ceza Mahkemesinde Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla 20 Aralık 2018’de hakim karşısına çıkan Prakash, ‘‘Ben 2 yıl 2 aydır cezaevindeyim. Ben IŞİD'ten ayrılmış birisiyim. IŞİD ile hiçbir ilgim yoktur. Tövbe ettim, neden bu kadar tutuklu kaldım anlayamıyorum" ifadelerini kullanmıştı.

 

Avustralya, sosyal medya üzerinde yayınlanan görüntülerde terör örgütünün propagandasını yapan ve Avustralya’ya yönelik terör eylemi çağrısında bulunan Prakash’ın Türkiye’den iadesini istemişti.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Avustralya, Türkiye'de yargılanan 'IŞİD mensubu'nu vatandaşlıktan çıkardı
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.