Sinema zinciri Pathé, sahte e-postalarla 19 milyon euro dolandırıldı

Fransa merkezli uluslararası sinema salonları zinciri ve yapım şirketi Pathe'nin Hollanda'daki temsilciliğinin, sahte elektronik posta mesajları yoluyla 19.2 milyon euro dolandırıldığı ortaya çıktı.

DÜNYA .
sinema zinciri pathé, sahte e-postalarla 19 milyon euro dolandırıldı

Pathe'nin Paris'teki merkez yönetiminden gönderilmiş gibi görünen sahte bir e-postayla Hollanda'daki şirketten yurtdışındaki bir satın alma işlemi için acil nakit talep edildi.

 

Hollanda yönetiminden, ellerindeki nakit parayı kısa sürede isteyen dolandırıcılar, yazdıkları e-postada rakip firmaların haberi olmaması için bu havaleden kimseye söz edilmemesini istedi.

BBC Türkçe'nin haberine göre sahte mesajda, Fransa'daki merkezle yazışmaların sadece e-posta yoluyla yapılması ve zorunlu olmadıkça şirket satın alma ve havale konusunda konuşulmaması istendi.

Hollanda'daki Pathe yönetimi tarafından geçen mart ayında önce 800 bin euro, ardından 2.5 milyon ve 11 milyonluk iki ayrı havale yapıldı. Hollanda'daki şirket, dolandırıcılara 3 hafta içinde 19.2 milyon euro para gönderdi.

Bir süre sonra nakit sıkıntısı çeken Hollanda yönetimi, Paris'teki ana merkezden para istedi. Fransa'daki yöneticilerin, "Elinizdeki parayı ne yaptınız?" diye sorması üzerine olay aydınlandı.

Hollanda'nın sahte elektronik posta mesajları ve dolandırıcılara gönderilen havale belgelerini merkeze göndermesi üzerine, şirketin dolandırıcılık kurbanı olduğu ortaya çıktı.

Şirket, Hollanda'daki CEO ile finans müdürünün işine son verdi. Ancak finans müdürü, işten çıkarılmasının haksızlık olduğunu belirterek dava açtı.

Mahkeme bu hafta, Pathe'nin işten çıkardığı finans müdürünün haklı olduğuna karar verdi. Mahkemeye göre, yolsuzluk dikkat çekmeyecek kadar iyi planlanmış ve fark edilmesi zor bir olay.

Bu nedenle mahkeme, Pathe'nin, yıl sonuna kadar finans müdürünün maaşını ödemesine karar verdi.

Polisin, sahte elektronik posta dolandırıcılığı ile ilgili araştırmayı sürdürdüğü belirtildi.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Sinema zinciri Pathé, sahte e-postalarla 19 milyon euro dolandırıldı
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.