Lavrov: Rusya ve müttefiklerine karşı tehdit oluşturabilecek yeni bir ABD füzesini görmezden gelemeyiz

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile ABD Başkanı Donald Trump arasında ne zaman ya da nerede bir görüşme yapılacağını söylemenin şimdilik zor olduğunu söyledi. Lavrov, ABD’nin INF’den çıkmasından sonra Rusya ile müttefiklerine tehdit oluşturabilecek yeni bir füzeyi görmezden gelemeyeceklerini de ekledi.

DÜNYA .
lavrov: rusya ve müttefiklerine karşı tehdit oluşturabilecek yeni bir abd füzesini görmezden gelemeyiz

Sputnik'e konuşan Lavrov, ABD ile Rusya arasındaki ilişkiler konusunda değerlendirmede bulundu. Lavrov iki ülkenin liderleri arasında olası bir görüşme ile ilgili "Putin, Buenos Aires'teki G20 çerçevesinde verilen basın toplantısında karşı taraf hazır olduğunda ABD başkanı ile görüşmeye hazır olduğunu söyledi. Şimdilik böyle bir görüşmenin ne zaman ya da nerede olacağını söylemek zor" dedi.

 

‘WASHINGTON, RUSYA'YI KENDİ ÇIKARLARINA ALET EDEMEZ'

Lavrov, Moskova ile Washington arasındaki ilişkilerdeki sorunun, ABD'nin Rusya'yı nesne olarak görmesi olduğunu ifade etti.

 

 

Lavrov "Avrupa'da disiplin sağlamak ve Avrupa Atlantik bağını güçlendirmek için bizi şeytanlaştırıyorlar. Ya da sözgelimi Rusya'yı Çin'e karşı kendi çıkarları için nasıl kullanabileceklerini ciddi ciddi konuşuyorlar" dedi.

 

Rusya'nın ABD'nin çıkarlarına hizmet edecek bir araç gibi kullanılmak istendiğini belirten Lavrov "ABD'nin böyle bir rol oynamaya zorladığı ülkeler olduğunu biliyoruz, ancak bunu bize yapamazlar" ifadesini kullandı.

‘ABD İLE İLİŞKİLERİ NORMALLEŞTİRMEK İSTİYORUZ'

Moskova'nın her ülke ile ilişkilerini kendi içinde değerli gördüğünü belirten Lavrov, ABD'ye de böyle yaklaşmaya hazır olduklarını kaydetti. Lavrov, Moskova'nın Washington'la ilişkilerini normalleştirmek istediğini, ancak ABD'nin dostane olmayan adımları ve baskı uygulama girişimleri yüzünden bunun yapılamadığını ifade etti.

 

 

Lavrov, Washington'ın bu tür adımları yüzünden ikili ve uluslararası gündemdeki güvenlik ve istikrara yönelik konular üzerinde çalışılamadığını kaydetti.

 

‘ABD'NİN ADIMLARI BEDELİ VAHİM HATALARA GÖTÜREBİLİR'

Lavrov, ABD'nin silah yarışına yönelik adımlarının bedeli vahim olacak hatalara götürebileceğini kaydetti.

 

 

Lavrov "Kendi jeopolitik hırslarına sarılan Washington ve müttefikleri kendi çıkarlarının aksine gelişen küresel gerçekliklere adapte olmaya hazır değil. Tüm süreçlere her türlü yöntemle engel olmaya çalışmaları, dış politikayı eskisinden daha da saldırgan hale getirmelerinin sebebi de bu" dedi.

 

Stratejik istikrara yönelik önemli anlaşmaları bozmaya yönelik adımların büyük endişe yarattığını kaydeden Lavrov, bu tür adımların küresel istikrar mimarisindeki dengelerin bozulmasına ve silah yarışına yol açtığını ifade etti. Lavrov "Bedeli vahim olacak hataların oluşabileceği bir durumun meydana gelmesi çok mümkün" dedi.

 

'RUSYA HER AKLISELİM ÜLKE GİBİ SİLAH YARIŞINDAN VE YENİ FÜZE KRİZLERİNDEN YANA DEĞİL'

 

Lavrov, ABD'nin çıkacağını açıkladığı Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması'yla (INF) ilgili de açıklamalarda bulundu.

 

Anlaşmanın bozulmasının küresel istikrar ve stratejik istikrara büyük zarar verebileceğini belirten Lavrov "Rusya ve bir müttefikimiz için tehlike teşkil edecek yeni bir ABD füzesini görmezden gelemeyiz. Kendi güvenliğimizi sağlamak için gerekli teçhizata sahip olduğumuzdan ayrıca savunma potansiyelimizi daha da güçlendirebileceğimizden hiç şüphe olmasın. Ancak Rusya her aklıselim ülke gibi silah yarışından ve yeni füze krizlerinden yana değil" dedi.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Lavrov: Rusya ve müttefiklerine karşı tehdit oluşturabilecek yeni bir ABD füzesini görmezden gelemeyiz
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.