Yalan haberler yazdığı ortaya çıkan Der Spiegel muhabiri Türkiye'yedeki Suriyelileri bahane ederek para toplamış

Alman haber dergisi Der Spiegel'in ödüllü muhabiri Claas Relotius'un birçok röportajında sahtekarlık yaptığının ortaya çıkmasının ardından bu kez de sahte bağış kampanyası yürüttüğü belirtildi. Relotius'un kişisel banka hesabı üzerinden 'Türkiye'deki yetim Suriyeli çocuklara yardım etmek için' bağış topladığı öne sürüldü.

DÜNYA .
yalan haberler yazdığı ortaya çıkan der spiegel muhabiri türkiyeyedeki suriyelileri bahane ederek para toplamış

Relotius'un eski çalışma arkadaşının verdiği bilgiye göre, gazeteci Türkiye'de sokakta yaşayan Suriyeli yetim çocuklara ilişkin bir haber yaptı ve ardından bağış kampanyası başlattı. 

 

 

Spiegel, birçok okuyucunun Relotius'un kişisel banka hesabına para yatırdığını belirtti.

 

Derginin yazı işlerinin bağış kampanyasından habersiz olduğu belirtilirken, bağışın miktarı ve toplanan paraya ne olduğu gibi soruların yanıtının henüz bilinmediğine dikkat çekildi.

Ayrıca, Relotius ile çalışan Türk bir fotoğrafçı da haberin içeriğinde birçok şaibeli bilgi olduğunu söyledi.

 

 

Relotius daha sonra söz konusu Suriyeli yetim çocukların Almanya'daki bir aile tarafından evlat alınabilmesi için aylarca süren bir çaba sarf ettiğini yazmıştı.

 

Der Spiegel, Relotius'un yazdığı 60 haberin 14'ünün 'hayal ürünü' olduğunun ortaya çıkması üzerine istifa ettiğini açıklamıştı.

Relotius, bu ay başında da bir Suriyeliler hakkında yaptığı bir haberinden dolayı Almanya'da yılın gazetecisi seçilmişti.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Yalan haberler yazdığı ortaya çıkan Der Spiegel muhabiri Türkiye'yedeki Suriyelileri bahane ederek para toplamış
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.