Bahreyn’de seçime katılım oranı yüzde 67’yi geçti

Bahreyn Adalet Bakanı Şeyh Halid Al-i Halife, parlamento seçimlerine katılım oranının yüzde 67'den fazla olduğunu açıkladı. Bu oran, Bahreyn’in seçim tarihinde en yüksek katılımı gösteriyor. Bakan, nihai sonuçların sandıkların kapanmasının ardından, sayma işlemenin bitimiyle açıklanacağını söyledi.

DÜNYA .
bahreyn’de seçime katılım oranı yüzde 67’yi geçti

Seçimlere hile karıştırıldığıyla ilgili iddialar hakkında Bakan şunları söyledi: “Bu başarısız bir girişim oldu. Bahreynliler bu girişimi alay konusu yaparak karşılık verdiler.” Bakan böyle bir girişimi reddetmedi ancak bunun aşıldığını ve seçimlerin seyrine herhangi bir etkisinin olmadığını söyledi. Bakan, Bahreyn seçimlerinin uzman 231 gözlemci tarafından gözlemlendiğini belirterek seçimlerin ulusal kontrol altında olduğunu vurguladı.

Bakan, seçimlerin seyrini etkileyecek herhangi bir ihlalin de kaydedilmediğini belirtti.

Bahreyn Yolsuzlukla Mücadele ve Siber Güvenlik Yönetimi’nin açıklamasına göre İran, Bahreyn’deki seçimleri olumsuz etkilemek amacıyla 40 bin elektronik posta gönderdi.

Yönetim Müdürü yaptığı açıklamada seçmenlere atılan ve isimlerinin seçmen listesinden kaldırıldığını belirten elektronik postalarla halkın seçimlere katılmamalarının hedeflendiği belirtti. Mesajların incelemeye alındığını ifade eden Yönetim Müdürü, mesajların gönderildiği numaraların takibe alındığını ve yürütülen soruşturmalar sonucunda mesajların arkasındaki şahısların belirlendiğini kaydetti.

Araştırmalarda söz konusu suçun arkasındaki isimlerin Bahreyn ve İran’da bulunduğunu işaret eden Müdür, bu süreci gerçekleştirmek için çok sayıda sunucuya saldırıldığını söyledi. Faillere karşı yasal işlemlerin başlatıldığını ve Kamu Savcılığı’na sevk edildiklerini bildirdi.

Bahreyn Yolsuzlukla Mücadele ve Siber Güvenlik Yönetimi Müdürü izleme ve takip sürecinde gönderilen İran kaynaklı 40 bin elektronik postanın amacının seçim sürecini olumsuz etkilemek olduğunu vurguladı.

Bahreyn Adalet ve İslami İşler ve Vakıflar Bakanı Şeyh Halid bin Ali Al-i Halife, halkı bilgilendirmeye yönelik yaptığı açıklamada isimlerinin seçmen listesinden kaldırıldığına ve seçimlere katılmamaları yönünde atılan yalan mesajlara itibar etmemeleri çağrısında bulundu.

Seçim günü Şura ve Parlamento İşlerinden sorumlu Ganem Elbu Ayneyn, 2012’deki seçim değişikliğine uygun olarak Temsilciler Meclisi’nin hükümetin çalışma programı üzerinde tam bir denetleyici rol oynadığını söyledi.

Ayneyn, 2019-2022 arasındaki beşinci yasama döneminde Meclisin hükümet programlarının onaylanmasında büyük bir rol oynayacağını söyledi. Yine Suud, Kuveyt ve BAE’nin desteğiyle kurulan mali program üzerinde de etkili olacağını vurguladı.

Yetkili, kurulması için Temsilciler Meclisine sunulacak olan hükümet programının da erkenden hazırlandığını belirtti.

Öte yandan Kadınlar Yüksek Konseyi Sekreteri Hale el- Ensari, seçmenlerin yaklaşık yüzde 50’sinin kadın olduğu ve 2002’den beri kadınların seçimlere katılım oranlarının arttığını söyledi.

Konseyin 120 danışma ve destek sağladığını söyleyen Ensari şu ana kadar dini olsun olmasın cemaatlerin listelerinde kadın adaya yer vermediğini açıkladı.

Adayların çoğu bireysel olarak milletvekilleri seçimlerine başvururken bazıları de seçime katılan 7 cemaatin seçmen listesinden giriyor.

Bahreyn’de 40 seçim bölgesinde, 14 Seçim Genel Merkezi ve ülke genelinde 40 şubesiyle sabah saat 8’de seçmenleri kabul etmeye başladı. Seçimlerde 39’u kadın olmak üzere 293 aday, 40 sandalye için yarışıyorlar. Bahreyn’de seçmen sayısı yaklaşık 365 bin.

2018 Parlamento seçimleri yayının yapmak için 500 Bahreynli ve 120 yabancı basın mensubu çalışıyor.

Yurtdışında yaşayan 3.600 Bahreynli, 20 Kasım'da yaklaşık 24 ülkede, 29 elçilik, konsolosluk ve diplomatik misyonda oy kullandı.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Bahreyn’de seçime katılım oranı yüzde 67’yi geçti
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.