BM’den tüyler ürperten rapor… 200’den fazla toplu mezar bulundu!

Birleşmiş Milletler (BM) tarafından bugün yayınlanan bir rapor korkunç detaylar içeriyor. Rapora göre IŞİD'in Irak'ta kontrol ettiği bölgelerde 200'den fazla toplu mezar bulundu. Mezarlarda bulunan kurbanların çoğunlukla kadın, çocuk ve yaşlılardan oluştuğu belirtiliyor.

DÜNYA .
bm’den tüyler ürperten rapor… 200’den fazla toplu mezar bulundu!

Birleşmiş Milletler Irak Yardım Misyonu (UNAMI) ve BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği, Irak’ta terör örgütü IŞİD’in katliamları ile ilgili ortak raporunu İsviçre’nin Cenevre kentinde açıkladı.

Rapora göre, Musul, Kerkük, Selahaddin, Enbar ve ülkenin batısında 202 toplu mezar bulundu. BM raporunda, binlerce kurbanın kalıntılarının tespit edildiği toplu mezarların sayısının çok daha fazla olabileceği uyarısı yapıldı.

2014 ile 2017 arasında IŞİD’in Irak’ta geniş bir alanı ele geçirdiği anımsatılan raporda, terör örgütünün uluslararası insan haklarını sistematik olarak ihlal ettiği, savaş suçları ve insanlığa karşı suçlar işlediği, muhtemelen de soykırım yaptığı vurgulandı.

Toplu mezarlarda kalıntıları bulunan kurbanlar arasında kadın, çocuk, yaşlı, engelli ve Irak güvenlik güçlerine bağlı kişilerin de olduğu kaydedildi.

BM daha önce açıkladığı raporlarda IŞİD’in Irak’ta 33 bin sivili katlettiğini duyurmuştu.

Irak’ta bugüne dek bulunan toplu mezarların en küçüğünde 8, en büyüğünde ise 4000 cesedin olduğu belirtiliyor.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git BM’den tüyler ürperten rapor… 200’den fazla toplu mezar bulundu!
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.