Irak’ta bakanlıklara ilişkin kriz çözülemiyor

Kerbela’daki İmam Hüseyin’in türbesine düzenlenen Erbain ziyaretlerinin dün sona ermesiyle yaklaşık bir haftadır kapalı olan yollar yeniden açıldı. Her yıl olduğu gibi bu yıl da Kerbala’ya yürüyerek gidenlere Başbakan Adil Abdulmehdi de eşlik etti. Yürüyüş, televizyon kanallarından ve sosyal medyadan canlı olarak yayınlandı. Ülkenin en yetkili isminin ve Iraklı Şii liderlerin törene katılmasına ilişkin yapılan yorumlar övgüden reklam yaptıkları iddiasına kadar geniş bir yelpazede yer aldı.

DÜNYA .
ırak’ta bakanlıklara ilişkin kriz çözülemiyor

Kerbela’daki İmam Hüseyin’in türbesine düzenlenen Erbain ziyaretlerinin dün sona ermesiyle yaklaşık bir haftadır kapalı olan yollar yeniden açıldı. Her yıl olduğu gibi bu yıl da Kerbala’ya yürüyerek gidenlere Başbakan Adil Abdulmehdi de eşlik etti. Yürüyüş, televizyon kanallarından ve sosyal medyadan canlı olarak yayınlandı. Ülkenin en yetkili isminin ve Iraklı Şii liderlerin törene katılmasına ilişkin yapılan yorumlar övgüden reklam yaptıkları iddiasına kadar geniş bir yelpazede yer aldı.

Ancak hükümetin ilk haftasında zorluklarla baş etmeye çalışan bir başbakan olarak bu yıl ki yürüyüşe katılan Adil Abdulmehdi’nin durumu farklıydı. Abdulmehdi’nin meclise sunduğu 22 bakandan sadece 14’ü onay alabildi. Geriye kalan 8 bakan için 6 Kasım’da meclise sunulacak bu isimleri tamamlaması gerekiyor. Bununla birlikte siyasi bloklar ve kamuoyu arasındaki ihtilaflar güvenoyu almış olan bakanlar üzerinde baskıyı artırıyor. Bu isimler arasında hakkında yayımlanan belgeyle hesap verebilirliğe ve adalet prosedürlerine ilişkin söylediklerinden dolayı eleştirilen İletişim Bakanı Naim el-Rubeyi ve mezhep merkezli eğilimleri nedeniyle kendisine yöneltilen suçlamaları reddetmesine rağmen eleştirilmeye devam eden Gençlik Bakanı Ahmed Ubeydi gibi bakanlar yer alıyor. Rubeyi, hükümet henüz ilk ayını tamamlamamışken hakkında gensoru önergesi verilmesi planlanan isim oldu.

Başbakan’ın önümüzdeki hafta güvenoyu almaları için meclise sunacağı 8 bakandan bazılarının da durumu önceki isimlerden daha iyi durumda değiller. Bu adaylar arasında Asaib Ehli’l Hak Bloğu’nun Kültür Bakanlığı adayı olan ve sosyoloji alanında doktora yapmış, sanat ve edebiyat alanında herhangi bir deneyimi bulunamayan Hasan er-Rebii ve henüz 2005 yılında Hukuk Fakültesi’nden mezun olan ve aslında deneyimli birinin getirilmesi gereken Adalet Bakanlığı’na aday gösterilen Esma Sadık gibi isimler yer alıyor. Yapılan yorumlar, Hıristiyan oluşumun bir üyesi olan Esma Sıddık’ın aday gösterildiği Adalet Bakanlığı’na büyük bir kısmı İslami kurallara dayanan Irak yasalarının sorumluluğunu üstlenebilecek, yaşı daha büyük, özel bir hakimin getirilmesine ihtiyaç olduğu yönünde.

Maliye Bakanlığı, Mesut Barzani liderliğindeki Kürdistan Demokrat Partisi’nin (KDP) cumhurbaşkanı adayı olan Fuad Hüseyin’e verildi. Kürtlerin kotasındaki diğer üç bakanlık için ise iki Kürt partisi KDP ve Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) arasındaki cumhurbaşkanlığı adayı konusunda yaşanan anlaşmazlıkla başlayan çekişme halen devam ediyor.

Ancak en büyük çekişme İçişleri ve Savunma Bakanlığı için yaşanıyor. Konuya ilişkin Şarku’l Avsat’a açıklamalarda bulunan siyasi bir kaynak, başta Hadi el-Amiri liderliğindeki Fetih Bloğu ile Mukteda es-Sadr liderliğindeki Sadr Hareketi’nin desteklediği Sairun Bloğu olmak üzere Şiiler arasında yaşanan ihtilafa dikkat çekti. Eski Ulusal Güvenlik Müsteşarı (MGK) ve Haşdi Şabi Başkanı Falih el-Feyyad’ın İçişleri Bakanlığı’na aday gösterilenlerin listesinde ön plana çıktığını belirten kaynak, Sairun Bloğu’nun Feyyad’ın adaylığına karşı çıkarken Fetih Bloğu’nun Feyyad’ın adaylığında ısrarcı. Fetih Bloğu, Mukteda Sadr’ın Feyyad’ın adaylığına karşı çıkması konusunda geçerli bir sebep gösteremediği göüşünde. Fetih ve Kaynak, Sairun arasındaki anlaşmazlığın kamuoyuna yansımalarının nasıl olacağına ilişkin soruya da bunun yansımalarının nasıl olacağını bilmediğini ancak Fetih Bloğu’nun neredeyse tüm bloklar için kabul edilebilir bir isim olan Feyyad’ın Sairun tarafından neden reddedildiğine ilişkin ikna edici bir açıklama istediği şeklinde yanıt verdi. Savunma Bakanı adaylığı konusundaki Sünni anlaşmazlığının detaylarına girmek istemeyen kaynak, 6 Kasım’a kadar herhangi bir anlaşma ya da mutabakat olmaması durumunda, her iki Sünni bloğun da meclise iki ayrı aday sunacağını söyledi.

Irak’ta Sünni Ulusal Eksen Cephesi Milletvekili Ahmed el-Carba, Şarku’l Avsat’a verdiği demeçte Savunma Bakanlığı için Ulusal Eksen Cephesi’nin adayı Hişam ed-Derraci ve Başbakan Abdulmehdi’nin İyad Allavi liderliğindeki Vataniyye Koalisyonu’ndan aday göstermek istediği Fatsal el Carba’nın adaylıklarının bulunduğunu ve Sünni bloklar içinde bu anlaşmazlığın henüz çözülemediğini belirtti. Carba sorunu Başbakan Abdulmehdi’nin de daha önce belirttiği gibi bir takım anlaşmazlıkların yaşandığı isimleri tekrar aday göstermesine bağlıyor. İlk kez sunulduklarında tereddüte neden olan isimlerin ikinci kez sunulmasında da ilerleme kaydedilemeyeceğini söyleyen Carba, Abdulmehdi’nin bu zorluklarla 4 yıllık süreci tamamlayabileceğinden şüpheli. Carba açıklamasında “Tam özgürlük verildiği söylenen ancak aksine özgür olmayan bir adamın önündeki tek çözüm sert olmaktır. Çünkü Iraklılar güçlü ve yetenekli bir hükümet istiyor ve bunu güçlü bir şekilde destekliyor” ifadelerini kullandı.

Şarkul Avsat

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Irak’ta bakanlıklara ilişkin kriz çözülemiyor
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.