Teröre karşı savaş

Dünyanın farklı ülkelerinde terör örgütlerini yönelik operasyonlar sürüyor. Fransa’da rehine olayına karışan 6 kişi gözaltına alınırken, Ürdün’de 2 militan öldürüldü. Öte yandan Alman polisi, ‘Köln’deki rehine olayında DEAŞ’ın parmağı olabilir’ açıklamasında bulundu. Diğer yandan Nijerya’da saldırılarına devam eden terör örgütü Boko Haram yardım çalışanını öldürdü.

DÜNYA .
teröre karşı savaş

Fransa’da rehine olayına karışan 6 kişi gözaltına alındı

Fransız yargı kaynakları Alman Haber Ajansı’na (DPA) yaptıkları açıklamada, Fransız güvelik görevlilerinin, 7 ay önce ülkenin güneyindeki bir markette çıkan çatışma ve rehine olayı ile ilgili 6 kişiyi gözaltına aldıklarını belirttiler.

Şüphelilerin kimlikleri ve DEAŞ’ın üstlendiği olayla bağlantılarının ne olduğuna dair henüz bir bilgi yok.

Fas kökenli Radouane Lakdim, Mart ayında Carcassonne ve Trebes kentlerinde gerçekleştirdiği saldırıda 4 kişiyi öldürmüştü. 25 yaşındaki saldırgan, süpermarkette saatlerce polis ile çatıştıktan sonra ölü olarak ele geçirildi. Saldırganın kız arkadaşının soruşturma altında olduğu belirtildi.

Alman Polisi: ‘Köln’deki rehine olayında DEAŞ’ın parmağı olabilir’

Alman polisinin Salı günü yaptığı açıklamaya göre, tanık ifadeleri, Pazartesi günü Köln’de yaşanan rehine olayı failinin DEAŞ’la bağlantısı olabileceğine işaret ediyor. Ancak bu konuya ilişkin herhangi bir kanıta ulaşılamadı.

Köln Polis Departmanı’nda üst düzey bir polis memuru olan Klaus Stefan Baker basın açıklamasında, “Görgü tanıklarının ifadelerinden yola çıkarak şüpheli ile DEAŞ arasında bir bağ olabileceğini düşünüyoruz” ifadelerini kullandı. Polisin şüphelinin evini aradığını büyük miktarda benzin bulduğunu ve duvarlarda çok sayıda Arapça yazı olduğunun gözlemlendiğini belirtti. Arapça yazılarda İslami bir ifadenin yer almadığını söyleyen Baker, aynı şekilde DEAŞ’a atıfta bulunan herhangi bir işaret bulamadıklarını ifade etti.

Pazartesi günü Almanya’nın Köln kentindeki ana tren garına molotof kokteyliyle saldıran şahıs, daha sonra garda bulunan eczanede bir kadını rehin aldı. Özel operasyon ekibi, eczaneye operasyon düzenledi. Olayda şüpheli ve rehinenin yanı sıra iki kişi daha yaralandı. Gözaltına alınan şüphelinin kimliği henüz netlik kazanmadı. Ancak basında çıkan haberlere göre, suç mahallinde, 2021 yılının ortalarına kadar geçici oturma iznine sahip, 55 yaşındaki bir Suriyeliye ait kimlik bulundu.

Ürdün: İki militan öldürüldü

Ürdün Jandarma Kuvvetleri tarafından Salı günü yapılan açıklamada, ülkenin kuzeyindeki Zerka şehrinde arananlar listesinde yer alan ‘çok tehlikeli ve silahlı’ bir militan gruba baskın düzenlendiği ve baskın sırasında iki militanın etkisiz hale getirildiği duyuruldu.

Jandarmanın resmi Facebook sayfasından yayımlanan açıklamada, güvenlik güçleri tarafından şafak vakti yapılan ortak baskında iki militanın öldürüldüğü belirtildi. DPA’da yer alan açıklamada, militanların Zerka’da yaşadıkları evin tespit edilmesinin ardından evin etrafının sarıldığı, güvenlik güçlerinin üzerilerine açılan ateşe karşılık vermesiyle yaşanan çatışmada iki militanın öldürüldüğü, 5 militanın ise gözaltına alındığı kaydedildi.

Teröristler Nijerya’da yardım çalışanını öldürdü

Nijerya hükümeti tarafından Pazar günü yapılan açıklamada, Nijerya’nın kuzeydoğusunda Boko Haram tarafından kaçırılan yardım görevlisi bir kadının öldürüldüğü bildirildi. Fransız Haber Ajansı’nın (AFP) aktardığı bilgiye göre, Nijerya Enformasyon ve Kültür Bakanı Lai Mohammed, olayı ‘çirkin ve insanlık dışı’ olarak nitelendirdi. Lai Mohammed, Boko Haram’a hala alıkoyduğu yardım görevlisi bir kadın ile 15 yaşındaki genç bir kızı serbest bırakması çağrısında bulundu.

AFP, Boko Haram’ın 3 yardım görevlisini Mart ayında Rann bölgesinde düzenlediği baskında kaçırdığını, baskın sırasında 3 yardım çalışanı ve 8 Nijeryalı askerin öldüğüne dikkati çekti.

Kaçırılan kadınlardan Hauwa Liman ve Saifura Khorsa Uluslararası Kızılhaç Örgütü için, Alice Loksha ise Birleşmiş Milletler Çocuk Fonu (UNICEF) için çalışıyordu.

Enformasyon Bakanı ilk aşamada öldürülen yardım görevlisinin adını açıklamadı. Ancak daha sonra Twitterdan yazdığı mesajda, ‘Hauwa Liman’ın ailesine başsağlığı dilediğini’ belirtti.

Şarkul Avsat

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Teröre karşı savaş
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.