Fransız hapishanelerindeki Müslüman sayısı

Fransa’da Adalet Bakanlığı, hapishanelerde yatan Müslüman mahkumların sayısı ile ilgili ilk kez rakam verdi. AB Milletvekili, Nicole Belloubet’un sorusunu cevaplayan Bakan Belloubet, mahkumların 4’te 1’inin Müslüman olduğunu açıkladı.

DÜNYA .
fransız hapishanelerindeki müslüman sayısı

Fransa’da Adalet Bakanı Nicole Belloubet, Avrupa Parlamentosu’nun aşırı sağ parti, Ulusal Birliktelik (RN) Milletvekili Nicolas Bay’ın hapishanelerde yatan Müslüman mahkumlarla ilgili sorusunu yazılı olarak yanıtladı. Fransa’da aşırı sağa yakın Valeurs Actuelles dergisinin ulaştığı cevap metninde, Adalet Bakanlığı, Fransa’da Müslüman mahkumlarla ilgili ilk kez sayı paylaştı.

17 bin 889 mahkum Sahur ve İftar için başvurdu

Kökene göre istatistiğin yasak olduğu ülkede Adalet Bakanlığı, Ramazan ayında iftar ve sahur vakitlerine göre yemek almak için başuran mahkumların sayısını açıkladı. Bakanlık, 2017 yılında ülkede hapishanelerde mahkumların 4’te birine denk gelen 17 bin 889 kişinin Ramazan ayında iftar ve sahur vakitlerine göre öğünlerinin ayarlanması için başvurduğunu duyurdu.

Aşırı-sağcı vekilden ‘Rakamlar doğru değil’ iddiası

Aşırı sağ milletvekili Nicolas Bay ise bakanlığın açıkladığı sayının gerçeğin altında bir rakam olduğunu iddia etti. Bay, Müslüman mahkumların sayısının 40 bin olduğunu ve toplam mahkumların yüzde 60’ına denk geldiğini savundu. Milletvekili, bu sayıya gerekçe olarak da başkent Paris’in de yer aldığı Ile de France bölgesindeki bir hapishanenin müdürünün, Ramazan ayında mahkumların sadece yarısının iftar ve sahur vakitlerine göre yemek almak için başvurduğu yönündeki sözlerini gösterdi.

ABD merkezli Pew Araştırma Merkezi, 2016 yılında yaptığı açıklamada Fransa nüfusunun yüzde 8,8’ini Müslümanların oluşturduğunu açıklamıştı.(fk)

Perspektif.eu

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Fransız hapishanelerindeki Müslüman sayısı
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.