AB, Rusya’ya yaptırımları 6 ay daha uzattı

Avrupa Birliği (AB) bazı Rus vatandaşlarına ve kuruluşlarına “Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü tehdit eden eylemler”de bulundukları iddiasıyla halihazırda uyguladığı yaptırımları 6 ay daha uzatma kararı aldı.

DÜNYA .
ab, rusya’ya yaptırımları 6 ay daha uzattı

AB Konseyi tarafından bugün yapılan açıklamada, yaptırımların 15 Mart 2019’dan itibaren 6 ay daha uzatılacağı belirtildi. AB’nin yaptırımları 155 kişiyi ve 44 kurumu kapsıyor.

AB’nin kişi ve kurumları hedef alan yaptırımları Ukrayna iç savaşında Rusya’nın müdahalesi iddialarına dayanarak uygulanıyor. Bu gerekçeyle AB ve ABD ilk olarak 2014 yılında yaptırımları açıklamış, bu yaptırımlar yıllardan beri uzatılarak devam etmişti.

AB mahkemesinden “Rusya yaptırımları” kararı

AB Genel Mahkemesi, Rus finans ve enerji sektörüne yönelik ekonomik yaptırımların hukuka uygun olduğuna karar verdi.

Merkezi Lüksemburg’ta bulunan, Avrupa Birliği’nin (AB) en yüksek mahkemesi Avrupa Adalet Divanı yapısı içinde yer alan Genel Mahkeme, Rosneft, Sberbank, VTB Bank, Gazprom Neft, Vnesheconombank, Prominvestbank gibi çeşitli Rus finans kuruluşları ve enerji şirketlerinin açtığı davayı karara bağladı.

Kararda, “AB Genel Mahkemesi, Ukrayna’daki krizle bağlantılı olarak Rus banka, petrol ve doğalgaz şirketlerine karşı AB Konseyi tarafından kabul edilen kısıtlayıcı tedbirleri hukuken uygun buluyor.” ifadesi kullanıldı.

Karar, hukukilik denetimi için Avrupa Adalet Divanına götürülebiliyor.Şarkul Avsat

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git AB, Rusya’ya yaptırımları 6 ay daha uzattı
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.