Cezayir, direnişçilerin Paris’teki müzede sergilenen kafataslarını istiyor

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un, dün, ülkesinin 1954’den 1963’e kadar süren savaş yıllarında, Cezayir’de işkence yaptığını resmen kabul etmesinin yankıları sürüyor.

DÜNYA .
cezayir, direnişçilerin paris’teki müzede sergilenen kafataslarını istiyor

Maurice Audin olayı

‘Hatıralar Dosyası’, Cezayir-Paris hattında ilişkilerin normalleşmesine engel olurken, Cezayir hükümeti, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron tarafından Cezayir’de sömürge döneminde matematikçi ve Komünist Parti üyesi Maurice Audin’in işkencede öldürüldüğünü kabul etmesini memnuniyetle karşıladığını açıkladı.

Cezayir, direnişçilerin Paris’teki müzede sergilenen kafataslarını istiyor

Mücahitler Bakanı Tayyib Zeytuni, dün parlamentoda gazetecilere yaptığı açıklamada, “Sayın Macron’un, Cezayir davasının büyük direnişçisinin işkence gördüğü ve öldürüldüğü hakkındaki iddialar konusundaki açıklamaları, takdir edilmesi gereken olumlu bir adım” şeklinde konuştu. Zeytuni, Fransa’nın geçmişi ele almasına, özellikle de sömürge dönemindeki suçları kabul edip, Cezayirli direnişçilerin kafataslarının iade edilme konularının eş zamanlı seyrine vurgu yaptı.

Fransa’nın, 1860 yılında Cezayir’i işgal etmesine direnen Cezayirli komutanların kafatasları, Paris’te bir müzede sergileniyor. Cezayir hükümeti ise uzun yıllardır vatandaşlarına ait kemiklerin iade edilmesini talep ediyor.

Sömürge dönemindeki suçları cahiller inkar eder

Mücahitler Bakanı Zeytuni, “Sömürge dönemindeki suçları ancak tarih hakkında cahil olanlar tarafından inkar edilebilir” şeklinde konuştu. 2012 yılında yapılan çalışma gruplarına işarette bulunarak, Cezayir ve Fransa arasındaki tarihi dosyaları onarmak için çaba sarf eden komitelerin çalışmalarına övgüde bulundu.

Eski Fransa Cumhurbaşkanı Francois Hollande da Cezayir’e gerçekleştirdiği ziyaretin ardından ‘Hatıralar’ dosyasını çözme sözü verdi. Fakat bu konudaki çalışmalarda, pek çok problemle karşı karşıya kaldı.

“Sömürgecilik, Batı’nın kendisini üstün görmesinin (Avrupalı beyaz adam merkeziyetçiliği) sonucudur”

Cezayirli Analist Yasin İmran, kaleme aldığı makalesinde, “Fransa, Maurice Audin’e işkence ettiğini itiraf etmesi ne anlama geliyor? Ben M’hidi’yi aynı şekilde işkence ederek öldürmediler mi? Audin, Frantz Fanon ve bizi destekleyen tüm özgür Fransızlar’a rahmet diliyorum. Ancak bu itiraf, yalnızca Batılıların insan olduğuna inanan bir felsefi arka plandan kaynaklanıyor. Fransa’nın kıydığı milyonlarca canın bir değeri yok mu? Batı, yalnızca kendi halkını insan olarak kabul ediyor. Nietzsche’nin üst insan anlayışı… Superman ve Batman…” cümlelerine yer verdi.

Mısırlı Sosyalist Cemal Hamdan ise, bu durumu, ‘sömürgeciliğin yarattığı, Avrupalı beyaz adam merkeziyetçiliği’ olarak adlandırıyor. Bunu tanımlarken de, “Bir insana karşı bir suç işlendiğini itiraf edeceksek, bu kişinin bizden, bizim gibi bir Batılı olması gerekiyor. İnsan olarak kabul ettiğimiz bir insan. Bu yüzden, bu itirafa övgüde bulunmak saçma bir iş. Cehalet ve köleliğin kabulü anlamına gelir. Fransa insanlığa karşı suçlar ve savaş suçları işledi. İçimizden adamlar çıksaydı, bunları uluslararası mahkemelere taşırlardı” ifadelerini kullandı.

Cezayir Kurtuluş Devrimi arşivi (1954-1962) , ‘Hatıralar’ bölümü, bağımsızlıktan hemen sonra, Fransa’nın Cezayir çölünde yaptığı ve tarihte bir ‘kara leke’ olarak değerlendirilen nükleer denemelerin tüm kanıtlarını içeriyor. En önemli nokta, Fransa’nın Cezayir’i sömürgeleştirmesi sırasında ‘halk soykırımı’ ve daha fazlasının yapıldığının resmen gözler önüne serilmesi. Cezayir, Fransa’dan özür ve tazminat talep ediyor. Ancak Fransızlar, çeşitli politik hassasiyetler nedeniyle bu zamana kadar böyle bir adım atmayı reddetti.
Fransa, devlet olarak sömürgeci politikalar izlemesi sebebiyle Cezayir’den ‘resmen’ özür dilememiş ancak Cumhurbaşkanı Macron dün yaptığı itirafla, işkenceyi kabul etmişti. Böylece, ilk kez bir Fransız Cumhurbaşkanı işkenceyi doğrulamış oldu.

Cezayir halkı, 1954’te sömürüye karşı başkaldırdığında, işkencelere maruz bırakılmıştı. Fransız tarihçiler, her iki taraftan 400 bin kişinin öldüğünü öne sürerken, Cezayirli tarihçilere göre 1.5 milyon Cezayirli öldürüldü. Cezayir, 8 yıllık bir savaşın ardından 1962’de bağımsızlığına kavuştu.Şarkul Avsat

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Cezayir, direnişçilerin Paris’teki müzede sergilenen kafataslarını istiyor
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.