Bunu yapan yandı! 80 bin 517 lira ceza kesildi

Adana'da anız yaktığı tespit edilen 26 kişiye toplam 80 bin 517 lira ceza kesildi

DÜNYA .
bunu yapan yandı! 80 bin 517 lira ceza kesildi

Adana Valiliğinden yapılan açıklamada, verimli Çukurova topraklarında yılda en az iki ürün alındığı vurgulanarak birinci üretimin ardından çiftçilerin bir an önce toprağın hazır hale gelmesi ve mazot tüketimini azaltmak amacıyla bilinçsizce anızları yakma yoluna gittiği kaydedildi.

Açıklamada, hem toprakta yaşayan mikroorganizmalara hem de diğer canlılara zarar veren, insan sağlığını da önemli derecede etkileyen çevre kirliliğine yol açan anız yangınını önlemek için Valiliğin diğer kamu kurumları başta olmak üzere polis ve jandarmayla ortak çalışmalar yaptığı bildirildi.

Geçen yıl 2 bin 147 dekar alanda anız yangınının meydana geldiği ve 118 kişiye toplam 273 bin 971 lira ceza kesildiği belirtilen açıklamada, bu yıl ise bugüne kadar 26 kişiye toplam 80 bin 517 lira ceza uygulandığı, il genelinde yapılan kontrollerde 66 parselde anız yangını tespit edildiği ve 105 kişi hakkında da gerekli işlemin yapılması için Cumhuriyet Başsavcılığına başvurulduğu ifade edildi.

Anız yangınlarının önlenmesi amacıyla yapılan bilinçlendirme çalışmalarının da anlatıldığı açıklamada, muhtarlar ve çiftçilere bilgilendirme mektupları dağıtıldığı, 650 bilgilendirme toplantısı düzenlenerek 9 bin üreticiyle yüz yüze görüşüldüğü kaydedildi.

Kaynak : Star Gazetesi

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Bunu yapan yandı! 80 bin 517 lira ceza kesildi
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.