İsrail kaçırılan Yemenli Yahudi çocukların sırrını araştıracak

İsrail, 1950’li yıllarda gizemli bir şekilde kaybolan çoğu Yemenli binlerce Yahudi bebeğin akıbetinin ortaya çıkarılması için hamlede bulundu.

DÜNYA .
israil kaçırılan yemenli yahudi çocukların sırrını araştıracak

Yaklaşık 70 yılın ardından Pazartesi günü, İsrail Bakanlık Arşiv Komisyonu, Yahudi çocukların Yemen ve diğer bölgelerden kaçırılmasıyla ilgili 300 bin gizli belgenin içeriğinin ortaya çıkarılması talimatını verdi.

Buna göre, söz konusu belgeler, İsrail’in kuruluşunun ilk yıllarında kaçırılan çocuklarla ilgili ne olup bittiğinin öğrenilmesi için İsrail parlamentosu (Knesset) tarafından kurulan Meclis Soruşturma Komisyonu önünde açılacak.

Bu dosyalar, binlerce (ve belki de onbinlerce) çocuğun kaçırıldığı bir süreci kapsıyor. Çocuklar, ailelerinden tedavi edilecekleri bahanesiyle alınarak hastaneye götürülmüş ve daha sonra ebeveynlere, çocukların tedavi sürecinde hayatını kaybettiği söylenmişti.

Yemen başta olmak üzere diğer Doğu ülkeleri ve Balkanlardan İsrail’e götürülen binlerce ailenin çocuğu kaçırıldı. Bu çocuklar, özellikle Avrupa’da zulüm gören veya Yahudi Soykırımı’ndan (Holokost) kurtulan aileler başta olmak üzere Avrupa Aşkenaz Yahudileri’ne satıldı.

İsrail’de kurulan tüm hükümetler, onlarca yıl boyunca, Yemenli Yahudilerin meseleyi unutacağı umuduyla bu konuyu gizli tutmaya özen gösterdi. Polis ve orduya ait gizli arşivlerde saklanan dosyaların açılmasına karşı çıkıldı.

Bakanlık Komisyonu tarafından alınan yeni karar, sadece halkın baskısı sebebiyle alınmadı. Bilakis siyasi amaçlar da içeriyor. Bu suç geçmişte iktidarda olan fakat bugün muhalefet konumunda bulunan partiler tarafından işlendi. İsrail’de şuan iktidarda olan sağcılar, halkın bu suçları öğrenmesiyle puan kazanmayı istiyor.Şarkul Avsat

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git İsrail kaçırılan Yemenli Yahudi çocukların sırrını araştıracak
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.