Bosna’da toplu evlilik töreni: 120 genç katıldı

Bosna’nın başkenti Saraybosna’da Perşembe günü, aile oluşumunu kolaylaştırmak amacıyla toplu düğün töreni organize edildi. Avrupa’daki en büyük düğün törenlerinden biri olan Saraybosna’daki bu törene 60 çift katıldı.

DÜNYA .
bosna’da toplu evlilik töreni: 120 genç katıldı

Bosna, yasaları gereği hukuki olarak sadece resmi nikahı kabul ediyor. Yasalar gereği evli olan çok sayıda gelin ve damat, dini veya kültürel nedenlerle toplu evlilik töreninde hazır bulundular.

“Hayatımız boyunca hatırlayacağımız bir şey”

31 yaşındaki Emin Gutok Reuters’a yaptığı açıklamada, “Düğün herkes için özel bir gündür, ama bu şekilde çok sayıda çiftle aynı anda evlenmek, hayatımız boyunca hatırlayacağımız bir şey” diye konuştu.

Şarkül Avsat'ın haberine göre etkinliğe öncülük eden yardım kuruluşları, gelin ve damatlar için özel bir kıyafet tasarladı. Düğün için yemek verilirken, her Boşnak çifte yaklaşık 300 dolar hediye edildi.

“Amacımız Boşnakları aile kurmaya teşvik etmektir”

İstiklal Camii’nde genç kadınların ve erkeklerin nikahlarını kıyan İmam Rasul Alic, “Amacımız, birçok gencin evliliğin yüksek maliyetini karşılayamayacağı bir zamanda Boşnakları aile kurmaya teşvik etmektir” dedi.

1992-1995’teki savaş yıllarından sonra ekonominin halen iyileşmeye devam ettiği, 3.5 milyon nüfusun bulunduğu Bosna’da, evlilik ve doğum oranları sürekli olarak düşüyor. En yüksek evlilik sayısının 2007’de 24 bin olarak kaydedildiği Bosna’da bu yıl, bu sayı 14 bin 870’e düştü.

Etnik kimlik ülkede bölünmüşlüğe neden oluyor

100 bin kişinin öldürüldüğü savaşın bitiminden 20 yıl sonra Bosna Müslüman Boşnaklar, Hristiyan Ortodoks Sırplar ve Katolik Hırvatlar arasında hala dini ve etnik temellere bölünmüş durumda. Bosna, Avrupa Birliği’ne (AB) girmek için hala reformlar yapsa da, bu ülke için uzun vadeli bir durum gibi görünüyor.

 
Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Bosna’da toplu evlilik töreni: 120 genç katıldı
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.