İsrail'den Gazze'ye geniş çaplı saldırı

İsrail ilkin askerlerine saldırı düzenlendiği gerekçesiyle Gazze'de 8 hedefi vurdu. Haaretz'e göre Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin Kassam Tugayları, ölen 4 Filistinlinin örgüt üyesi olduğunu teyit etti. Ardından İsrail, Gazze'ye büyük bir hava operasyonu da içeren geniş çaplı saldırı düzenledi.

DÜNYA .
israilden gazzeye geniş çaplı saldırı

İsrail ordusu, ilkin öğleden sonra Gazze'den açılan ateşe karşılık verdiğine dair bir açıklama yayımladı:

''Gazze Şeridi sınırındaki şiddetli gösteriler esnasında İsrail askerlerine ateş açıldı. Buna karşılık İsrail ordusunun jetleri ve tankları Gazze'nin çeşitli yerlerinde askeri hedefleri vurdu.''

​Sputnik'ten alınan bilgilere göre Gazze tarafından İsrail askerlerine patlayıcı da fırlatıldığını öne süren İsrail ordusu, Gazze'de Hamas'a ait 8 askeri noktayı vurduğunu duyurdu.

İsrail'in Haaretz gazetesi de Gazze'nin güneyinde keskin nişancıların İsrail askerlerine ateş açtığı, İsrail ordusunun misillemesinde 4 Filistinlinin öldüğü haberini geçti.

İlkin Gazze'nin güneyindeki Han Yunus'ta 2, Refah'ta 1 Filistinlinin öldürüldüğü haberi geldi. Ardından Gazze'nin doğusundan 4'üncü ölüm haberi ulaştı.

Haaretz'e göre Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin Kassam Tugayları, öldürülen 4 Filistinlinin örgüt üyesi olduğunu teyit etti.

Gazze sınırında yaşayan İsraillilere, olası roket saldırısı durumunda inmek için sığınakların yakınında bulunmaları uyarısı yapıldı. Hamas'a bağlı güvenlik güçleri de İsrail'in daha geniş çaplı saldırı düzenlemesi ihtimaline karşı komuta merkezlerini ve askeri noktaları boşalttı.

Nitekim ardından, Gazze'den açılan ateşte İsrailli bir subayın öldüğü iddiaları eşliğinde, TSİ 2100'e doğru İsrail hava kuvvetleri Gazze'ye geniş çaplı hava saldırısı başlattı. İlerleyen dakikalarda Haaretz gazetesi, Gazze'de onlarca yerin vurulduğunu duyurdu.

''Jetler Gazze Şeridi çapında Hamas terör örgütüyle ilişkili terör hedeflerine geniş kapsamlı saldırı başlattı'' duyurusu yapan İsrail ordusu, bunun 'İsrail askerlerine yönelik vahim bir ateş açma olayına misilleme' olduğunu dile getirdi.

'​Bugünkü saldırıya ve son aylarda Hamas'ın yönettiği diğer düşmanca faaliyetlere son derece vahametle baktığını' belirten İsrail ordusu ''Hamas güvenlik durumunu tırmandırmayı tercih etti ve bu eylemlerinin sonuçlarına katlanacak'' dedi.

​İsrail ordusunun top, tank ve savaş uçaklarıyla büyük saldırısı devam ederken Hamas'ın olası roket saldırısına işaret eden şekilde İsrail'in kuzeyindeki Sha'ar HaNegev ve Sdot Negev'den siren sesleri duyuldu.

İsrail ordusu 'Sha'ar Hanegev ve Sdot Negev bölgelerinden siren sesleri haberleri üzerine Gazze'den İsrail'e 3 roket atıldığını belirlediğini, devreye giren Demir Kubbe hava savunma sisteminin bunlardan 2'sini vurduğunu duyurdu.

​Haaretz muhabiri Noa Landau, Twitter'da, İsrail ordusu yetkililerinin 'güçlü bir misilemeye hazır oldukları, gerekirse kara kuvvetlerini de kullanacaklarını söylediği' bilgisini paylaştı.

Birleşmiş Milletler (BM) Ortadoğu Barış Süreci Özel Koordinatörü Nickolay Mladenov, Twitter'dan ''Gazze'deki herkesin uçurumdan bir adım geri atması lazım. Gelecek hafta değil, yarın değil, tam ŞİMDİ! Filistinlilerle İsraillileri yeni bir savaşa kışkırtmak isteyenler başarılı olamamalı'' uyarısı yaptı.

BM'nin Ortadoğu Barış Süreci Özel Koordinatörü ile telefonda görüşen İsrail Savunma Bakanı Avigdor Liberman'ın da ''Hamas bu gece roket atmaya devam ederse büyük bir güçle karşılık vereceğiz'' dediği öğrenildi.‏

Haaretz'e göre ​Liberman, Mladenov'a şunları söyledi:

''İsrail çok sert şekilde karşılık verecek. Şu andan itibaren bütün sorumluluk Hamas liderliğindedir. Hamas roket atmaya devam ederse sonuç düşündüklerinden çok çok daha kötü olacak. Tüm yıkım ve can kayıplarının sorumluluğu Hamas'a ait olacak.''

Liberman bugünkü gelişmeler öncesinde Siderot'ta şu açıklamayı yapmıştı:

''Hamas liderliği bizi zorla seçeneği olmayan bir duruma, büyük ve acı verici bir operasyon düzenlemek zorunda kalacağımız bir duruma sürüklüyor. Bunun tek sorumlusu Hamas liderliği ama maalesef bedelini tüm Gazze halkı ödeyecek.''

22.11 'İSRAİL ORDUSUNUN SALDIRILARI SÜRÜYOR'

Haaretz'in haberine göre İsrail ordusu, Hamas hedeflerine yönelik saldırıların devam ettiğini açıklamasını yaptı. Ordu'nun açıklamasına göre kuzeydeki Gazze Şeridi'nde 15 Hamas hedefinin vurulduğunu söyledi.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git İsrail'den Gazze'ye geniş çaplı saldırı
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.