ABD Savunma Bakanı'ndan Şam'a uyarı

Amerika Savunma Bakanı Jim Mattis, doğu Guta’da klor saldırısı düzenlendiği yönündeki haberler üzerine Suriye’de rejim güçlerinin kimyasal silah kullanmasının çok akılsızca olacağını belirtti.

DÜNYA .
abd savunma bakanından şama uyarı

Mattis, bununla birlikte söz konusu haberlerin doğrulunun kanıtlanması durumunda Şam’ı doğrudan tehdit etmekten kaçındı.

Amerika Savunma Bakanı, 2017 yılının 6 Nisan’ında Suriye’deki sarin gazı saldırısı ardından ülkesinin düzenlediği füze saldırısını hatırlattı ve Başkan Donald Trump’ın uygun olduğunu düşündüğü kararı alması için bütün siyasi manevralara sahip olduğunu söyledi.

VOA'da yer alan habere göre; Umman’a inmeden önce gazetecilere konuşan Mattis, “Kimyasal silah kullanmaları onlar için çok akılsızca olur. Sanırım Başkan Trump, yönetiminin ilk günlerinde bunu çok açık belli etti” dedi.

Mattis, klor saldırısıyla ilgili net bir kanıtın olmadığını fakat bazı medya haberlerini not ettiğini kaydetti.

Doğu Guta’da kurtarma görevlileri ve aktivistler Şam’ı bölgede klor gazı kullanmakla suçlamıştı.

Şam ise suçlamaları reddediyor. Şam ve Moskova muhaliflerin Suriye’yi suçlamak için zehirli gaz saldırısı planladığını belirtiyor.

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esat doğu Guta’ya saldırıyı devam ettirme amacında olduğunu gösteriyor.

8. yılına giren Suriye’deki savaşta Şam yakınlarındaki doğu Guta’yı ele geçirmek Esat için büyük bir zafer anlamına gelecek.

Bu arada Mattis Rusya’ya da suçlamalarda bulundu.

Amerika Savunma Bakanı, Moskova’nın sivillere yönelik saldırılarda Şam’ın ortağı olabileceğini kaydetti.

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiseri bu ay başında yaptığı açıklamada, doğu Guta’da olanların muhtemelen savaş suçuna denk olduğunu belirtmişti.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git ABD Savunma Bakanı'ndan Şam'a uyarı
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.