İsrail'den Fransa'ya yasak

İsrail, Filistinli tutuklularla görüşmek isteyen Fransız delegasyonunun ülkeye ve Filistin'e girişine izin vermedi.

DÜNYA .
israilden fransaya yasak

Filistinli tutuklularla görüşmek isteyen Fransız belediye başkanları ve parlamenterlerinden oluşan 7 kişilik delegasyonun İsrail ve Filistin'e girişi, İsrail hükümetince yasaklandı.

Fransız delegasyonu tarafından yapılan yazılı açıklamada, mevcut durumda İsrail hükûmetinin uyguladığı baskı nedeniyle ziyaretin güvenli bir şekilde gerçekleşemeyeceği vurgulandı.

Açıklamada 'İsrail hükûmetinin tutumu insanların özgürlüklerini kısıtlayan, Fransa'ya ve seçilmişlerine hakaret eden bir tavırdır. Aşırı sağcı İsrail hükûmetinin bu kararını kınıyoruz' denildi.

7 kişilik heyet, İsrail hapishanelerinde tutuklu Filistin'in Fetih Hareketi liderlerinden Mervan Barguti ve daha önce Fransa'da yaşamış Salah Hamouri ile görüşmek için İsrail ve Filistin'e gitmek istiyordu.

İsrail hapishanelerindeki Filistinli mahkumların yaşadığı güçlükler Barguti'nin, Hadarim Cezaevi'nden New York Times'a yazdığı makale ve başlattığı açlık grevi ile dünya gündemine gelmişti.

İsrail hapishanelerinde 1967'den bu yana en az 200 Filistinlinin öldüğü biliniyor. O zamandan bu yana 800 bin Filistinli de tutuklandı ya da gözaltına alındı.

TRT HABER

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git İsrail'den Fransa'ya yasak
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.