Kongre'de Trump'ın nükleer yetkisi tartışıldı

Amerikan Senatosu Dış İlişkiler Komitesi'nde 41 yılın ardından ilk kez bir Amerikan Başkanının 'nükleer yetkileri' tartışıldı.

DÜNYA .
kongrede trumpın nükleer yetkisi tartışıldı

Düzenlenen oturumda, Başkan Donald Trump'ın 'dengesiz ve değişken' olduğu iddia edilerek nükleer silah kullanma yetkisinin tartışılması gerektiği belirtildi.

'Başkanın oldukça dengesiz ve değişken olmasından endişeliyiz'

Senato Dış İlişkiler Komitesinde konuşan Connecticut Senatörü Demokrat Chris Murphy, 'Başkanın oldukça dengesiz ve değişken olmasından endişeliyiz. Onun karar verme süreci hayalperest ve ulusal çıkarlarımız dışında bir nükleer silah saldırı emri verebilir' diye konuştu.

Komite üyelerinden Florida Senatörü Cumhuriyetçi Marco Rubio ise oturumun 'Amerika Birleşik Devletleri'nin nükleer silah kullanma kapasitesinde bir noksanlık emaresi' olarak değerlendirilmemesi için hassas olunması uyarısında bulundu.

Komite Başkanı Tennessee Senatörü Cumhuriyetçi Bob Corker da Kongre'de birçok temsilcinin Trump'ın öngörülemez davranışları yüzünden zaman zaman endişelendiğini ancak nükleer silah kullanma yetkisi konusunun oldukça hassas bir şekilde konuşulması gerektiğini dile getirdi.

ABD Başkanı Trump, eylül ayında Birleşmiş Milletler Genel Kurul toplantılarındaki konuşmasında, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'u 'Roket Adam' olarak nitelendirmiş ve 'gerekirse bu ülkeyi tamamen ortadan kaldırmaktan çekinmeyecekleri' mesajını vermişti.

Kaynak: TRT Haber

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Kongre'de Trump'ın nükleer yetkisi tartışıldı
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.