Barzani’nin Kerkük oyunu

IKBY’nin bağımsızlık referandumunu 25 Eylül’de yapmayı planladığı belirtildi. Statüsü tartışmalı olan Kerkük’ün de referanduma dâhil edilmesi planlanıyor.Barzani’nin Kerkük oyunu IKBY’nin bağımsızlık referandumunu 25 Eylül’de yapmayı planladığı belirtildi. Statüsü tartışmalı olan Kerkük’ün de referanduma dâhil edilmesi planlanıyor.

DÜNYA .
barzani’nin kerkük oyunu

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) yıllardır hazırlandıkları bağımsızlık çalışmalarına hız verdi. IKBY Başkanı Mesut Barzani, üzerinde konuşulan referandum tarihinin belirlenmesi için IKBY Parlamentosu’nda yer alan siyasi parti temsilcileriyle Erbil’in Salahaddin kasabasında bir araya geldi. Toplantıya katılan Irak Türkmen Cephesi (ITC) Erbil Milletvekili Aydın Maruf, yaptığı açıklamada, “Mesut Barzani ve siyasi partiler, referandumun 25 Eylül’de, IKBY milletvekili seçimlerinin ise 6 Kasım’da yapılmasına karar verdi” ifadelerini kullandı.

KERKÜK OYUNU DEVREDE

Barzani yönetimi bağımsızlık referandumuna Kerkük’ü de dahil etmeye çalışıyor. “Referandum; Erbil, Duhok, ve Süleymaniye vilayetlerinde yapılacak” şeklindeki açıklamalara rağmen önceki gün yabancı haber ajanslarına demeç veren bir yetkili, referandumda oy kullanılacak yerler arasında Kerkük’ün de olduğunu söyledi. Nüfusunun çoğunluğu Türkmenlerden oluşan Kerkük petrol bakımından oldukça zengin yataklara sahip.

2003’TE TAPU KAYITLARINI YAKMIŞLARDI

ABD’nin 2003’te Irak’ı işgali sırasında Kürt güçleri, Kerkük’ü fiilen ele geçirmiş, kente yoğun bir Kürt göçü yaşanmıştı. ABD’nin gözetiminde konvoylar halinde Kerkük’e giren Celal Talabani liderliğindeki Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) milislerinin ilk işleri tapu dairesine akın etmek olmuştu. Tapu, nüfus ve mahkeme binasındaki binasındaki tüm resmi belgeleri bahçede toplanarak yakan milisler bölgedeki Türk kimliğini ortadan kaldırmaya çalıştı.

KERKÜK’ÜN STATÜSÜ TARTIŞMALI

2005 yılında yazılan Irak Anayasası’nın 140. maddesine göre, Kerkük’ün statüsü, devrik lider Saddam Hüseyin döneminde Kerkük’ten zorla göç ettirilenlerin geri dönmesi, ardından Kerkük’te nüfus sayımı yapılması ve kentin statüsü hakkında referanduma gidilerek nihai durumun belirlenmesi olarak öngörülüyordu ancak çeşitli nedenler ve anlaşmazlıklar sebebiyle bu madde henüz uygulanamadı.

Bağdat, Kerkük’ün idari olarak merkezi yönetime bağlı olduğunu belirtirken, Kürtler ve özellikle kentte hâkimiyet süren Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB), Kerkük’ün IKBY’ye ilhak edilmesini talep ediyor.

Türkmenler ise buna karşı çıkarak Kerkük’ün özel statüye sahip olmasını istiyor.

Kent nüfusu, büyük ölçüde Türkmen, Kürt ve Araplardan oluşuyor.-Diriliş Postası

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Barzani’nin Kerkük oyunu
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.