Katar'a yapılan siber saldırıyı FBI da soruşturuyor

Katar Resmi Haber Ajansı (QNA) sitesine yapılan siber saldırının sorumlularının bulunması için ABD Federal Soruşturma Bürosunun (FBI) bu ülkeye bir ekip gönderdiği bildirildi.

DÜNYA .
katara yapılan siber saldırıyı fbı da soruşturuyor

Saldırının faillerinin bulunması için oluşturulan komisyonuna yakın üst düzey bir yetkili, AA muhabirine, 23 Mayıs'ta QNA'ya yapılan siber saldırıyla ilgili soruşturma kapsamında Katar'ın talebiyle FBI'dan bir ekibin geldiğini, bu kişilerin başkent Doha'da güvenlik görevlileriyle incelemelerine devam ettiğini söyledi.

İsminin açıklanmasını istemeyen üst düzey yetkili, Katar Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman Al Sani'nin geçen hafta belirttiği gibi siber saldırı konusunda gizlemek istedikleri hiçbir şeyin olmadığını, soruşturmayı şeffaf bir şekilde gerçekleştirerek sorumluları ortaya çıkarmak istediklerini, FBI'dan çağrılan ekibin de bu gerçeği ortaya koyduğunu ifade etti.

FBI ekibinin bir haftadan bu yana başkentte çalışmalarına devam ettiğini kaydeden yetkili, "dost ülke" diye tanımladığı ve adını vermek istemediği başka bir ülkeden görevlilerin de incelemelere katıldığını ve kendilerine yardımcı olduğunu aktardı.

Katar ile Arap ülkeleri arasındaki siber saldırı krizi

QNA sitesi, 23 Mayıs gecesi Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamad Al Sani'ye atfedilen "ABD'ye karşı ve İran'ı destekleyici" açıklamalar yayınlamıştı. Açıklamalar kısa bir süre içinde medyada geniş bir şekilde yer almıştı.

Bundan birkaç saat sonra açıklama yapan Katar hükümeti İletişim Dairesi Direktörü Şeyh Seyf bin Ahmed Al Sani, QNA sitesinin siber saldırıya uğradığını duyurmuştu. Katar Dışişleri Bakanlığı da açıklamasında, QNA'nın siber saldırıya uğradığını ve yayınlanan haberlerin gerçeği yansıtmadığı, medya organlarından bu açıklamaları dikkate almalamalarını talep etmişti.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Katar'a yapılan siber saldırıyı FBI da soruşturuyor
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.