Arap Birliğinden Somali'ye yardım çağrısı

Arap Birliği Genel Sekreteri Ebu Gayt, şiddetli kuraklığın yaşandığı Somali'ye destek çağrısında bulundu.

DÜNYA .
arap birliğinden somaliye yardım çağrısı

Arap BirliğiSomali'de yaşanan kuraklık nedeniyle üye ülkelere "acil yardım" çağrısı yaptı.

Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Ebu Gayt, yaptığı yazılı açıklamada Arap ülkelerini, aşırı kuraklık nedeniyle açlıktan ölümlerin görüldüğü Afrika Boynuzu ülkelerinden Somali'yle dayanışma içerisinde olmaya çağırdı.

Üye ülkeleri gerek Birleşmiş Milletlere (BM) bağlı yardım kuruluşları gerekse de Arap Birliğiyle koordineli bir şekilde Somali'ye destek olmaya çağıran Genel Sekreter Ebu Gayt, acil yardıma muhtaç 6 milyondan fazla insanın 6 aylık temel ihtiyaçlarını gidermek için 825 milyon dolara ihtiyaç duyulduğunu vurguladı.

Somali Başbakanı Hasan Ali Hayri, Ulusal Kuraklık Komitesi ile 4 Mart'ta düzenlediği toplantıda, kuraklık sebebiyle son günlerde Bay bölgesinde 110 kişinin öldüğünü açıklamıştı.

Cumhurbaşkanı Muhammed Abdullah Fermacu, ülke genelinde etkili olmaya başlayan kuraklığın yol açtığı insani krizle mücadele için "ulusal felaket" ilan etmişti. Fermacu, Somali'de yaşanabilecek insani trajedinin önüne geçilebilmesi ve kuraklıktan etkilenen ailelere yardım ulaştırılabilmesi için uluslararası kamuoyunun desteğini istemişti.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Arap Birliğinden Somali'ye yardım çağrısı
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.