Kazakistan: Astana-2'ye silahlı muhaliflerin katılımı konusunda Türkiye'den bilgi bekliyoruz

Kazakistan Dışişleri Bakanı Kayrat Abdrahmanov, Astana'da yarın ikinci turu düzenlenecek Suriye barış görüşmelerine silahlı muhaliflerin katılmasıyla ilgili Türkiye'den bilgi beklediklerini söyledi.

DÜNYA .
kazakistan: astana-2ye silahlı muhaliflerin katılımı konusunda türkiyeden bilgi bekliyoruz

"Rusya ve Suriye hükümeti heyetleri Astana'ya geldi. İran ve Ürdün heyetlerininse gelmesi bekleniyor" diyen Abdrahmanov şöyle devam etti: "Türk tarafı yakında kendi heyetinin içeriği hakkında net bilgi verecek. Türk tarafından silahlı muhaliflerin heyetinin görüşmelere katımıyla ilgili bilgi de bekliyoruz."

Astana'daki ikinci tur görüşmelerde Suriye'de ateşkesi ihlal edenlere uygulanacak yaptırımlar olacağını belirten Abdrahmanov, görüşmelerin sonucundaysa garantör ülkeler olan Rusya, Türkiye ve İran'ın ateşkesin izlenmesi için görev gücü oluşturulmasına ilişkin bir belge imzalamayı planladığını söyledi.

 

Astana görüşmeleri, daha öncekilere siyasi muhalefetin katılmasına karşın bu kez doğrudan silahlı muhalif grupların davet edilmesi nedeniyle ayrıca önem taşıyor. Astana'da yarın başlayacak görüşmelerin yüz yüze mi, yoksa aracıların mekik diplomasisi yapması yöntemiyle mi yapılacağı bilinmiyor.

Görüşmelerin 23-24 Ocak'ta yapılan ilk turu için Suriyeli tarafların yüz yüze görüşmesi planlanıyordu fakat bu gerçekleşmemişti. Yine de bu görüşmelerde, Suriye hükümet yetkilileri ve silahlı muhaliflerin askeri liderleri ilk kez aynı çatı altında bir araya gelmişti.-Sputnik

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Kazakistan: Astana-2'ye silahlı muhaliflerin katılımı konusunda Türkiye'den bilgi bekliyoruz
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.