Pakistan, afetleri yönetme deneyimini Dünya İnsani Zirvesinde paylaştı.....

Pakistan, mültecileri ve doğal afetleri yönetme deneyimini, Dünya İnsani Zirvesinde paylaştı. NDMA-AFAD işbirliği daha da güçlendiriliyor. Ulusal Bildiriyi de, Pakistan adına Bakan Baloch okudu....

DÜNYA .
  pakistan, afetleri yönetme deneyimini dünya insani zirvesinde paylaştı.....

Rusya, Fransa, Türkiye, Avustralya, Filipinler, Yeni Zelanda, Fiji, Tuvalu, Samoa, Honduras, Meksika, Mozambik ve Endonezya heyetlerinin katıldığı İstanbul'daki Dünya İnsani Zirvesinde , Pakistan Devlet ve Sınır Bölgeleri Bakanı emekli Korgeneral Abdul Quadir Baloch, dün "Doğal felaketler ve iklim değişikliği: Riskleri ve krizleri farklı şekilde yönetmek" temalı BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon tarafından bir araya getirilen Yüksek Düzeyli Liderler Yuvarlak Masasında bir konuşma yaptı.

Zirvenin yedi Yuvarlak Masası

Zirvenin yedi Yuvarlak Masası, Genel Sekreterin "İnsanlık Gündemi" içerisinde belirlenen üye ülkelerden ve yedi belli alandaki insani aktörlerden uygulamalı bağlılıklar elde etme amacı taşıyan İstanbul'daki  Dünya İnsani Zirvesinde,  Pakistan'lı Bakan Baloch, önemli açıklamalarda

bulunurken, BM Genel Sekreterinin yönettiği toplantının yardımcı başkanlığını,Nauru Cumhurbaşkanı, Kenya Başkan Yardımcısı, Etiyopya ve Nepal Başbakan Yardımcıları yaptı.

Ulusal bildiriyi, Bakan Abdul Quadir Baloch iletti

Çok sayıda tehlikeye açıklık ve risk değerlendirmesini, 2030 yılında mikro düzeye kadar indirmek, sonraki on yılda ulusal felaket yönetimi planını uygulamak, cinsiyete yönelik tepkisel stratejiler geliştirmek, sivil toplumun ihtiyaca dayalı katılımını desteklemek ve bölgesel düzeyde Felaket Yönetimi - CBM yol haritasını uygularken, bölgesel ve küresel düzeylerde deneyimleri ve uzmanlığı paylaşmak  amacıyla, felaket risk yönetimindeki araştırma ve kapasite inşasını daha da güçlendirmek için, Pakistan adına ulusal bildiriyi Bakan Abdul Quadir Baloch iletti. 

Yuvarlak masadaki tartışmada,  diğer üye ülkeler Rusya, Fransa, Türkiye, Avustralya, Filipinler, Yeni Zelanda, Fiji, Tuvalu, Samoa, Honduras, Meksika, Mozambik ve Endonezya heyetleri de yer aldı.

İhtiyacı Olan İnsanlara Ulaşmak: Pakistan'ın Deneyimleri temalı etkinlik

Zirvedeki diğer başlıca etkinlikler arasında, Bakan Ulusal Felaket Yönetimi Otoritesi (NDMA) tarafından "İhtiyacı Olan İnsanlara Ulaşmak: Pakistan'ın Deneyimleri" temalı bir yan etkinliğe başkanlık etti.  Anahtar konuşmacılar arasında  Neil Buhne (Pakistan Konut Koordinatörü), Indrika Ratwatte (UNHCR Pakistan Temsilcisi), Dr. Farzana Bari (Cinsiyet Çalışmaları Başkanı Quaid-i-Azam Üniversitesi), Tariq Hayat (SAFRON Birleşik Sekreteri), Ahmed Kamal (DRR Üyesi) ve Asif Yasin de (Eski Savunma Bakanı) yer aldı.

Tümgeneral Nawaz yönetti

Bu toplantı,NDMA Başkanı Tümgeneral Asghar Nawaz tarafından yönetildi.Pakistan'ın 2005'teki iki mega felaketi ve 2010'daki sel felaketini yönetirken, 30 yıldan fazla milyonlarca Afgan mülteciye ev sahipliği yaparken ve vurulduktan sonra, geçici olarak yerlerinden olan kişilerin başarılı geriye dönüşleri ve rehabilitasyonu sırasında edinilen deneyimler, bu toplantıda paylaşıldı.

Pakistan halkının doğal felaketler karşısındaki dayanıklılığı

Bakan son yorumlarında, diğerleri yanında Pakistan halkının doğal felaketler karşısındaki dayanıklılığına ve çeşitli ulusal kurumların bunlarla etkili şekilde başa çıkmak için yardım etmiş olduğu etkileyici yola vurguda bulundu. Pakistan'ın iklim değişikliğinin olumsuz etkileriyle başa çıkmaktaki kararlılığının da altını çizdi ve insani prensiplere olan bağlılığını yeniden teyit etti. Katılımcılar, sunuculara sorular sorarken, toplantı sonunda ve Pakistan'ın insani sebeplerle yaptığı olağanüstü katkılardan ve tekrar eden doğal felaketlerin önünde gösterdiği yoğun ve cesur kararlılıktan dolayı, memnuniyetlerini dile getirdi. 

Moon, NDMA'nın sergisini ve NADRA'nın standını ziyaret etti

Öte yandan BM Genel Sekreteri Ban-Ki-moon yenilikçi pazaryerinde, NDMA'nın sergisini ve NADRA'nın standını ziyaret etti. NDMA'nın sergisinin teması "Dayanıklı Pakistan "adını taşıyor ve Pakistan evindeki felaket yönetimi deneyimleri ve yurt dışındaki kurtarma yardımları yer alıyor.. NADRA’nın standı, 2010 selinden etkilenenler için, Pakistan'ın yenilikçi finansal yardım programını sergiliyor.

NDMA-AFAD işbirliği daha da güçlendiriliyor 

Bu arada Bakan, diğer katılımcı heyetlerin başkanlarıyla etkileşimde bulundu. Türkiye'nin felaketten kurtarma kuruluşu AFAD'ın başkanı Dr. Fuat Oktay'la da, ikili bir toplantı yaptı.  Her iki taraf birbirleriyle deneyimlerini paylaşmak ve NDMA-AFAD işbirliğini daha da güçlendirmek konusundaki kararlılıklarını yeniden teyit etti.-Haber- Halim Utlu

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Pakistan, afetleri yönetme deneyimini Dünya İnsani Zirvesinde paylaştı.....
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.