Somali Başbakanına Kenya'da gözaltı

Başbakan Şarmarki ile birlikte 3 Somalılı bakanın Nairobi'de bir süre gözaltına alındıkları bildirildi

DÜNYA .
somali başbakanına kenyada  gözaltı

Somali Başbakanı Ömer Şarmarki ile 3 Somalili bakanın Kenya'da polis tarafından protokol kurallarını ihlal ettikleri gerekçesiyle bir süre gözaltına alındıkları bildirildi.

Diplomatik kaynaklardan alınan bilgiye göre, Somali Başbakanı Şarmarki, Somali kabinesinden 3 bakan ve beraberindeki 20 kişilik heyet ile birlikte Somali'den Türkiye'ye gelirken, başkent Nairobi'deki Jomo Kenyatta Uluslararası Havalimanı'nda polis tarafından gözaltına alındı.

Şarmarki ve beraberindeki heyet daha sonra Somali'nin Nairobi Büyükelçiliği'nin araya girmesi üzerine protokol salonuna alınarak Türkiye'ye gönderildi.

Kenya ve Somali dışişleri kaynakları olayı doğrularken, Somali Dışişleri Bakanlığı, olaydan dolayı Kenya'yı protesto etti.

Kenya ile Somali arasındaki anlaşmaya göre, Somali'den Kenya'ya gelen tüm yolcu uçakları, Kenya'nın Wajir Uluslararası Havalimanı'nda durdurularak kontrolden geçiriliyor ve daha sonra Nairobi'ye gidebiliyor.

Şarmarki ve beraberindekileri taşıyan uçağın, Wajir Havalimanında kontrolden geçirilmemesi üzerine Kenya polisinin Somali Başbakanı'nı bir süreliğine gözaltına aldığı kaydedildi.

Somali Dışişleri Bakanlığı dün akşam saatlerinde konuyla ilgili Kenya'dan açıklama istedi. İki ülke arasında diplomatik gerginlik başlarken, Somalili yetkililer Kenya'dan özür beklediklerini söylediler.

Kenya'nın Somali'de Afrika Birliği görev gücü kapsamında 4 bin askeri bulunuyor.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Somali Başbakanına Kenya'da gözaltı
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.