ABD'den Viyana öncesi Suriye mesajı

ABD Dışişleri Bakanı Kerry:"Amacımız eyleme dayalı bir takvim geliştirmek"

DÜNYA .
abdden viyana öncesi suriye mesajı

 ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Viyana'da yapılacak Suriye konulu toplantı öncesinde Suriye krizinin çözümü ve DAEŞ ile mücadele için diplomatik çabaların ve ilgili tarafların masada bulunmasının önemine dikkat çekti ancak Suriye'de istedikleri siyasi geçişin elde edilip edilemeyeceği konusunda kuşkulu olduklarını söyledi.

Kerry, Avusturya'da yapılacak toplantı öncesinde ABD Barış Enstitüsü'nde yaptığı konuşmada ülkesinin Suriye konusundaki diplomatik çözüm ısrarının sürdüğü mesajını verdi.

Viyana'da daha önce yapılan toplantının ilk kez önemli tüm tarafları bir araya getirdiğini hatırlatan Kerry, bunun sonucunda "bir ürün" ortaya çıktığını, bu ürünün de "DAEŞ terör örgütünün yenilgiye uğratılması ve Suriye savaşının bir an önce sona erdirilmesi gerekliliği bulunduğunu" herkesin kabul etmesi olduğunu belirtti.

Kerry, Viyana'da herkesin Suriye'nin toprak bütünlüğünü ve çoğulcu karakterini, Suriyelilerin haklarının korunmasına dair ihtiyacı, sığınmacılara yardım edilmesi gerektiğini kabul ettiğini dile getirdi. Kerry, ayrıca, Suriye muhalefeti ile rejimin BM tarafından bir araya getirilmesi, Cenevre bildirisi ışığında ülkede kapsamlı bir geçişin hayata geçirilmesi, sonuçta adil seçimler ve yeni bir anayasa ile ülkenin barışa kavuşması gerektiği konusunda herkesin hemfikir olduğunu söyledi.

 "Kuşku duvarları yüksek"

Hem BM yetkililerinin hem de ABD yönetiminin ve kendisinin Suriyeli muhalif grupların liderleriyle görüşmeler yaptığını ifade eden Kerry, "Bu kimseye bir şey dayatmak değil. Paydaşların BM müzakere sürecini başlatabilecek bir çerçeveyi oluşturması için bir araya geliyoruz" dedi.

Kerry, şöyle devam etti:

"Ancak şunu da vurgulamak istiyorum. Sorumlu Suriyeli muhalefetin liderleri intikam almaya odaklanmış değil. Savaşın uzamasını da istemiyorlar. Uzlaşının gerekliliğini anlıyorlar. Ama aynı zamanda çatışmaların başlamasından önceki duruma dönmek de mümkün değil."

Bu nedenle "gerçek bir geçiş" üzerinde ısrar ettiklerini kaydeden Kerry, gerçek geçiş olmadan çatışmanın durmayacağını, bu yüzden de Beşşar Esed üzerinde etkili Rusya ve İran ile çalıştıklarını söyledi.

"Amacımız eyleme dayalı bir zaman çizelgesi geliştirmek" diyen Kerry, kapsamlı bir geçiş için henüz bir uzlaşı bulunmadığını hatırlattı ve hala yapacak çok iş bulunduğunu belirtti.

Kerry, "Suriye'de, bölgede ve uluslararası toplumda kuşku duvarları kalın ve yüksek. Topluca çaba göstermezsek ve yaratıcı bir çaba ortaya koymazsak bu duvarlar hiçbir zaman aşılamaz" ifadesini kullandı.

Cuma akşamı gideceği Viyana'da Arap Birliği, Çin, Mısır, AB Fransa, Almanya, İran, Irak, İtalya, Ürdün, Lübnan, Umman, Katar, Rusya, Suudi Arabistan, Türkiye, Birleşik Arap Emirlikleri, İngiltere ve BM yetkilileriyle buluşacağını söyleyen Kerry, ABD olarak herkese "kan dökülmesini önlemek adına sorumluluk alınması gerektiği" mesajını vermek istediklerini dile getirdi.

Avusturya'nın başkenti Viyana'da 30 Ekim'de düzenlenen Suriye toplantısına Türkiye, Suudi Arabistan ve İran'ın da içinde bulunduğu 17 ülkenin dışişleri bakanı katılmıştı. İran, Suriye konusunda yapılan çoklu toplantılara ilk kez davet edilmişti.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git ABD'den Viyana öncesi Suriye mesajı
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.