Darfur'da şiddet cezasız kaldı

BM, Darfur'da geçen yıl meydana gelen ve bazılarına Sudan güvenlik güçleri ve polisinin de dahil olduğu ciddi insan hakları ihlallerinin soruşturulmadığı ve cezasız kaldığını açıkladı.

DÜNYA .
darfurda şiddet cezasız kaldı

Birleşmiş Milletler (BM), Darfur'da geçen yıl meydana gelen ve bazılarına Sudan güvenlik güçleri ve polisinin de dahil olduğu ciddi insan hakları ihlallerinin soruşturulmadığı ve cezasız kaldığını açıkladı.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği'nin açıkladığı raporda, Darfur'da geçen yıl kayıt altına alınan 411 insan hakları ihlalinin sadece bazıları için soruşturma açıldığı ve çok az suçlunun tutuklandığına yer verildi.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeyd Raad el-Hüseyin, "Raporda, Sudanlı yetkililer tarafından insan hakları ihlallerinin ciddiye alınmasındaki sistematik başarısızlık ve açık inkar resmediliyor. Birçok kurban çektiği acılara karşılık hala hakkını alamadı" ifadelerini kullandı.

Raporda, Sudan polisi ve güvenlik güçlerinin, sivillere ateş ettiği, fiziksel saldırıda bulunduğu, sivilleri öldürdüğü ve kaçırdığı belirtilirken, ülkedeki yetkililere duyulan güven yetersizliği nedeniyle de şiddete maruz kalan siviller tarafından yeterince şikayette bulunulmadığı bildirildi.

Darfur'daki çatışmada yer alan tarafların, sivillerin yaşadığı yerleri rastgele bombaladığı ve bu saldırıların birçok insanın ölmesi ve yaralanmasına neden olduğu için insan hakları hukukunun ihlal edildiği kaydedildi.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Darfur'da şiddet cezasız kaldı
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.