Molla Ömer’in ölümü teyit edildi

Taliban Sözcüsü Zabihullah Mücahit, örgütün Lideri Molla Ömer’in ölümünü resmen teyit etti.

DÜNYA .
molla ömer’in ölümü teyit edildi

Taliban, örgütün lideri Molla Ömer’in ölümünü resmen teyit etti.

Taliban Sözcüsü Zabiullah Mücahid, yaptığı yazılı açıklamada, Molla Ömer’in "bir süre önce" yakalandığı hastalık nedeniyle öldüğünü bildirdi. Mücahid, Molla Ömer’in hastalığının ne olduğu veya kesin ölüm tarihi ile ilgili bilgi vermedi.

Geçen 14 yılda ABD liderliğindeki NATO güçlerinin tüm takip ve baskılarına rağmen Molla Ömer’in "bir gün için bile Afganistan dışına çıkmadığını" iddia eden Mücahid, Molla Ömer’in Taliban’ı Afganistan içinden yönettiğini savundu.

Afganistan istihbarat teşkilatı, dün yaptığı açıklamada, Molla Ömer’in iki yıl önce Pakistan’ın Karaçi kentindeki bir hastanede "gizemli bir şekilde" öldüğünü duyurmuştu.

"Yeni lider Molla Mansur"

Sözcü Mücahid, Taliban örgütünü bundan sonraki süreçte kimin yöneteceği ile ilgili bilgi vermedi ancak adını açıklamayan ve Pakistan'da bulunan Taliban yetkilileri, AA muhabirine yaptığı açıklamada, örgütünün yeni liderinin Molla Akhtar Muhammed Mansur olduğunu söylemişti. 

Mansur'un Taliban'ın üst düzey yetkilileri tarafından yeni lider olarak seçildiği belirtildi ancak bazı üst düzey örgüt yöneticilerinin Mansur'un seçilmesine karşı çıktığı, yeni liderin seçilmesi için düzenlenen toplantıyı terk ettiği bildirildi. 

Afganistan’ın güneyinde Taliban’ın etkin olduğu Kandahar kentinde dünyaya gelen Molla Akhtar Muhammed Mansur, Taliban yönetimi döneminde Afganistan'da Havacılık Bakanı olarak görev yapmıştı. ABD liderliğindeki NATO güçlerin askeri müdahalesi sonucunda Taliban iktidarının sona ermesinin ardından örgütünün yönetici şura üyesi olarak belirlenen Mansur, beş yıldan beri Molla Ömer’in yardımcısı olarak görev yapıyordu.

 

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Molla Ömer’in ölümü teyit edildi
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.