Taliban'dan IŞİD'e mektup

Afganistan'daki Taliban örgütü, IŞİD lideri Ebubekir el-Bağdadi'ye mektup yazdı ve özellikle Irak ile Suriye'de etkin olan örgütün Afganistan'da yeni oluşum içinde olmamasını istedi.

DÜNYA .
talibandan ışide mektup

Taliban’ın Yönetici Şura Vekil Başkanı Ahter Mohammad Mensur tarafından Bağdadi’ye yazılan açık mektupta, Afganistan’da yeni cihat yanlısı grupların kurulmaması talep edildi.

Taliban’ın diğer mektuplarına göre daha yumuşak dille yazılan Bağdadi’yi "sayın" şeklinde hitap eden mektupta, "Afganistan’da yeni gruplar kurulmasına çalışıldığı, bu grupların kurulmasının İslam, Müslümanlar ve IŞİD’in zararına olduğu, bu tür yeni grupların kurulmasının İslam’a da aykırı olduğu" belirtildi.

Bin 500 İslam aliminin Taliban örgütüne destek verdiği iddia edilen mektupta, "Biz dini bağlarımızdan dolayı sizin iyiliğinizi istiyoruz ve iç işlerinize karışmak istemiyoruz. Sizden de ayni şeyi bekliyoruz. Afganistan’da yeni grupların kurulması Taliban’ın bölünmesine sebep olacak" ifadesi yer aldı.

Taliban’ın Afganistan'daki cihat yanlısı faaliyetlere sadece kendi bayrağı altında izin vereceği vurgulanan dört sayfalık mektupta, "Afganistan’da size bağlı kişiler tarafından Taliban’a sorun yaratılıyorsa bu konu dünyadaki tüm Müslümanların size kızmasına neden olacak ve Taliban da mecburen sizin faaliyetlerinize tepki gösterecek" denildi.

Son aylarda Afganistan’ın değişik bölgelerinde IŞİD’in kamplar kurduğu ve yeni militanlar bulmaya çalıştığı belirtiliyordu. Zaman zaman Taliban ile IŞİD arasında çıkan çatışmalarda iki taraftan onlarca militanın öldüğü açıklanmıştı.

Afgan hükümeti de ülkedeki IŞİD varlığını teyit etmiş, örgütün ülke için yeni bir tehdit olduğunu, bu konuda çok endişe duyduklarını ve IŞİD ile mücadele için hükümetin özel planları bulunduğunu bildirmişti.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Taliban'dan IŞİD'e mektup
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.