Paris saldırısının zanlıları kim?

Paris'te Charlie Hebdo mizah dergisine düzenlenen ve 2'si polis 12 kişinin ölümüyle sonuçlanan kanlı saldırının ardından Fransız polisi Cezayir asıllı iki kardeşin peşine düştü.

DÜNYA .
paris saldırısının zanlıları kim?

Polis açıklamalarında 'Silahlı ve son derece tehlikeli' olarak tanımlanan Şerif ve Said Kuaçi kardeşlerin fotoğrafları da kamuoyu ile paylaşılmış durumda.

32 yaşındaki Şerif Kuaçi, 2008'de hüküm giymiş birisi. Ebu İssen ismini de kullanan zanlı, Fransız polisi tarafından 'radikal eğilimleri olan bir cihatçı' olarak kabul ediliyor.

Şerif Kuaçi, 2003'te Irak'ta ABD ve İngiltere askerlerine karşı El Kaide'ye katılarak savaşmak isteyenlere yardım eden bir örgüt ağına dahil olmuştu.

Fransa'nın kuzeybatısındaki Rennes kentindeki bir yetimhanede büyüyen Şerif önce bir spor salonunda kondisyoner olarak çalışmaya başlamış. Fransız La Liberation gazetesi, daha sonra Paris'e, kardeşi Said'in yanına gelen Şerif'ib bir pizzacı için kuryelik işine girdiğini yazıyor.

CANLI: Charlie Hebdo saldırısına dair son gelişmeler

Şerif Kuaçi, 2005 yılında Suriye'ye gitmek üzere uçağa binmek üzereyken polis tarafından gözaltına alınmıştı. O dönemde Suriye, Irak'a gidip ABD'ye karşı savaşmak isteyen cihatçıların geçiş kapısıydı.

2008'de 'militan faaliyetleri' nedeniyle hüküm giyen Şerif, 3 yıl hapse mahkum edilmiş ancak cezanın 18 aylık kısmı askıya alınmıştı.

2010'da Şerif'in adı bir radikal İslamcıyı hapisten kaçırmayı planlayan grupla anılmıştı.

Kaçırmak istedikleri Sumeyn Ait Ali Belkacem adlı mahkum, Cezayir İslami Ordusu (GIA) örgütünün üyesiydi.

BBC'ye göre Belkacem, 1995'teki Paris metrosunda düzenlenen ve 30 kişinin yaralandığı bombalı saldırının sorumlusu olarak hüküm giymiş ve 2002'de ömür boyu hapis cezasına çarptırılmıştı.

34 yaşındaki Said Kuaçi de Belkacem'i hapisten kaçırma planına adı karışmış bir isim. Ancak her iki kardeş de delil yetersizliği nedeniyle yargılanmamıştı.

Kardeşlerin Paris'in Stalingrad bölgesindeki bir camiye sık sık gittikleri söyleniyor ve burada radikal İslamcı imam Ferid Benyetu'nun etkisi altına girdikleri iddia ediliyor.

Fransız haber ajansı AFP, Said Kuaçi'ninkimlik kartı saldırı sonrasında kaçmak için kullandıkları arabada bulunduğu bilgisini geçti.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Paris saldırısının zanlıları kim?
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.