Obama’dan Hamaney’e gizli mektup

Mektup hem IŞİD’le mücadelede destek almayı, hem de Hamaney’i nükleer anlaşmasına ikna etmeyi hedefliyor.

DÜNYA .
obama’dan hamaney’e gizli mektup

ABD’nin resmi yazışmalarına dair bilgisi olan kaynaklara göre, ABD Başkanı Barack Obama, İran’ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney’e geçtiğimiz ayın ortasında gizli bir mektup yazarak, ayrıntılı olarak Irak ve Suriye’de IŞİD militanlarına karşı savaştaki ortak çıkarlarından bahsetti.

Kaynaklar, mektupta Obama’nın Hamaney’e, IŞİD konusundaki işbirliğinin büyük oranda İran’ın 24 Kasım’a kadar küresel güçlerle Tahran’ın nükleer programının geleceği konusunda geniş kapsamlı bir anlaşmaya varmasına bağlı olduğunu vurguladığını söylüyor.

Ekim ayında gönderilen mektup, Obama’nın İran’ın en güçlü siyasi ve dini liderine, 2009’da göreve gelmesinden bu yana yazdığı dördüncü mektup oldu.

Yazışma, Obama’nın İran’ı, IŞİD’e karşı askeri ve diplomatik mücadelede olumlu ya da olumsuz yönde, önemsediğini ortaya koyuyor.

Obama ve kıdemli yönetim yetkilileri son günlerde iki ülkenin bu konuda anaşmaya varmasının ihtimalini yarı yarıya görüyor. ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, pazar günü Umman’da İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif ile nükleer programı konusunda doğrudan müzakerelere başlayacak.

Kaynaklar, İran diplomasisinin hassaslığından ötürü Beyaz Saray’ın, İsrail, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi Ortadoğu’daki müttefiklerine Obama’nın Hamaney’e gönderdiği mektuptan bahsetmedi.

Söz konusu ülkelerin liderleri son haftalarda ABD’nin Tahran’la nükleer konusundaki görüşmelerdelki taleplerini büyük oranda yumuşatmaya hazırlandığına ilişkin endişelerini dile getirdi. Ortadoğu liderleri ABD’yi Tahran ile diplomatik ilişkilerini karanlıkta tutmakla suçladı.

WSJ’nin haberine göre ABD’nin kıdemli yetkilileri, The Wall Street Journal’ın Obama’nın Hamaney’e gönderdiği mektuba ilişkin sorularını yanıtlamayı reddetti.

Öte yandan Obama yönetiminin yetkilileri, son günlerde yabancı diplomatlar mektuba ilişkin soru sorduğunda, mektubun varlığını yalanlamadı.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Obama’dan Hamaney’e gizli mektup
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.