Papa, Vatikan Bankasını kapatmıyor

Papa Franciscus, kurumun kiliseye mali işlerde yardımcı olduğu gerekçesiyle kapatılmamasına karar verdi.

DÜNYA .
papa, vatikan bankasını kapatmıyor

Katolik aleminin ruhani lideri ve Vatikan Devlet Başkanı Papa Franciscus, kamuoyunda Vatikan Bankası olarak bilinen Diyanet İşleri Enstitüsünün (IOR) kilise ve devlet için faydalı olduğu gerekçesiyle varlığını koruyan teklifi onayladı.

Adı yolsuzluk ve kara para aklama faaliyetleriyle anılan ve Papa Franciscus’un geçen yıl oluşturduğu komisyon tarafından faaliyetleri mercek altına alınan IOR’un birtakım reformlardan geçerek varlığını sürdüreceği bildirildi.

Vatikan’dan yapılan açıklamada, Papa’nın bankanın geleceğini onaylayan teklifi, kilise ve devlet için önemini gerekçe göstererek, “IOR, dikkatle çalışmalarını ve kilise için özel mali hizmetler sağlamayı sürdürecek” denildi.

IOR ile ilgili kararı Papa’nın tek başına değil, bankanın faaliyetlerinin incelenmesi ve reforme edilmesi için oluşturduğu komisyonun tavsiyeleri doğrultusunda olduğu ifade edildi.

Yolsuzluklar nedeniyle bankanın Papa’nın kararıyla kapatılabileceği de iddialar arasında yer almıştı. 

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Papa, Vatikan Bankasını kapatmıyor
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.