''Bilge Kral'' Aliya'nın vefatının 10. yıldönümü

''Graçaniçki Glasnik'' dergisinin, Bosna Hersek'in ilk cumhurbaşkanı merhum Aliya İzzetbegoviç'in vefatının 10. yıldönümü vesilesiyle hazırladığı özel sayısı tanıtıldı.

DÜNYA .
bilge kral aliyanın vefatının 10. yıldönümü

Bosna Hersek'te, yılda iki kez çıkan ''Graçaniçki Glasnik'' isimli kültür dergisinin, Bosna Hersek'in ilk cumhurbaşkanı merhum Aliya İzzetbegoviç'in vefatının 10. yıldönümü dolayısıyla hazırladığı özel sayısının tanıtımı yapıldı.

Başkent Saraybosna'daki Gazi Hüsrev Bey Kütüphanesi'nde yapılan tanıtıma, merhum İzzetbegoviç'in oğlu ve Bosna Hersek Üçlü Devlet Başkanlığı Konseyinin Boşnak üyesi Bakir İzzetbegoviç, tarihçiler, akademisyenler ve davetliler katıldı.

Bakir İzzetbegoviç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Aliya İzzetbegoviç'i anmanın, Boşnak ulusunun büyüklüğü olan, unutulmaması gereken zamanları anmak olduğunu" söyledi.

İzzetbegoviç, ''Hem Aliya'nın oğlu, hem de Devlet Başkanlığı Konseyindeki görevim itibarıyla onun halefi olarak, bu tür etkinlikleri destekliyorum. Aliya İzzetbegoviç'in unutulmaması, bu ülkedeki her vatansever için gereklidir'' dedi.

Tarihçi Zlatko Hasanbegoviç de Aliya İzzetbegoviç'in siyasetçi ve devlet adamlığı anlamında, modern tarihteki en önemli Boşnak politik şahsiyet olduğunu ifade etti.

Aliya İzzetbegoviç Müzesi Müdürü Adnan Jişko da müze yönetimi olarak, Aliya ile ilgili tüm etkinliklere destek vermeye çalıştıklarını belirterek, ''Graçaniçki Glasnik'' dergisine teşekkür etti.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git ''Bilge Kral'' Aliya'nın vefatının 10. yıldönümü
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.