İran'ı birileri mi sallıyor?

Ortadoğu'yu sallayan 7.8'lik depremle ilgili ilk komplo teorisi, İran'ı en iyi bilen Türk gazeteci Cihan Aktaş'tan geldi..

DÜNYA .
iranı birileri mi sallıyor?

Ortadoğu, merkez üssü İran-Pakistan sınırında gerçekleşen 7.8 büyüklüğündeki depremle sarsıldı. İranlı yetkililer, depremde 40'ı aşkın insanın hayatını kaybettiğini, 1200 evin de yıkıldığını açıkladı. İran devlet televizyonu ise depremde yaralıların olduğunu, ama ölü olmadığını belirtti.

SON 40 YILIN EN BÜYÜK DEPREMİ

Hürhaber'de yer alan habere göre İran'da son 40 yılın en büyük depremi olarak gösterilen bu sarsıntıyla ilgili kuşkular da açık açık dillendiriliyor. Sarsıntı sonrası bazı komplo teorileri dillendirilmeye başlandı; İsrail ve Amerika hedef gösterildi.

KOMPLO TEORİLERİ

İran'ı en iyi bilen Türk gazetecilerden Taraf yazarı Cihan Aktaş ülkedeki bu komplo teorilerini sosyal paylaşım sitesi twitter'daki hesabından paylaştı. Aktaş, "2003 Bem depreminden beri bir dizi deprem yaşayan İranlılar bu depremlerin tabiiliğinden şüpheleniyorlar. Bem deprem görmemiş bir şehirmiş." dedi.

İşte Aktaş'ın o tweet'i


GÖLCÜK VE VAN SARSINTILARINDA DEPREM SİLAHI İDDİASI

Dış güçlerin kontrolü altına alamadığı ülkeleri ekonomik ve siyasi açıdan kontrol etmek için deprem silahı kullandığı iddiaları daha önce de dile getiriliyordu. Türkiye'de 1999 İstanbul depremi ve son olarak 2011 yılındaki Van depreminde dış güçlerin deprem silahı kullandığı iddiaları komplo teorisi olarak dillendirilmişti.

HAARP PROJESİ

Yüksek Frekanslı Etkin Güneşsel Araştırma Programı (High Frequency Active Auroral Research Program HAARP) ABD Ordusu, ABD Donanması ve Alaska Üniversitesi tarafından ortak yürütülen İyonosfer'in özelliklerini ve davranışlarını araştırmak üzere Alaska'da sürdürülen bir çalışma olarak biliniyor. Bu projenin hayata geçirilmemesi için birçok ülkede kampanyalar düzenlendiği ileri sürülürken HAARP projesi ile iklim kontrol ve yapay deprem silahı olarak kullanılabilme iddialarından dolayı çok tartışılmıştı..

Hürhaber

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git İran'ı birileri mi sallıyor?
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.