Bu iş yerinde grev var!

BBC çalışanları, işten çıkarmalara karşı bugün bir günlük grev yapıyor.

DÜNYA .
bu iş yerinde grev var!

Dünyanın önde gelen medya kuruşundan biri olan BBC’de bugün grev var.

Cuma günü gerçekleştirilen iş yavaşlatma eyleminin ardından çalışanlar, bugün bir günlük iş bırakma eylemi yapacak.

Ulusal Gazeteciler Sendikası (NUJ) çalışanları Noel tatilinden önce, DQF programıyla ilgili bir grev oylaması yapılmıştı. Grev ve iş yavaşlatma eylemleri büyük destek bulmuştu.

Bir önceki yönetimin BBC'yi yeniden yapılandırmayı öngören stratejisi Nisan 2017'ye kadar dört yıl içinde harcamaların yüzde 20 kesilmesini öngörüyor.

BBC, "kaliteye öncelik verilmesini öngördüğünü" duyurduğu Delivering Quality First (DQF) programı çerçevesinde 2017 yılına kadar 2 bin kadroyu kapatıyor.

Sendika, BBC'nin İskoçya, Asian Network, Dünya Servisi ve İngiltere bürolarındaki birimlerde bazı kadroların kapatılacağını savunuyor.

Hükümetle varılan anlaşma gereği BBC'nin bütçesini oluşturan ve İngiltere'de televizyona sahip olan her hane halkından tahsil edilen televizyon ruhsat tutarında 2017'ye kadar herhangi bir artışa gidilemeyecek.

Ayrıca hükümet 2011'deki bütçe anlaşmasında BBC Dünya Servisi'nin bütçesinin Dışişleri Bakanlığı'ndan sağlanması uygulamasına son verilerek, bu kaynağın BBC'nin kendi bütçesi içinden ayrılmasını BBC yönetimine kabul ettirmişti. Bu uygulamaya 2014 yılında geçilecek.

Kurulduğu günden bu yana BBC Dünya Servisi'nin bütçesini sağlayan Dışişleri Bakanlığı'nın yayın politikasına müdahale etme yetkisi yok.

Trthaber

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Bu iş yerinde grev var!
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.