BM'den acı rapor

BM'nin raporuna göre, cinsel istismar ve insan kaçakçılığı arttı.

DÜNYA .
bmden acı rapor

Birleşmiş Milletler (BM), 118 ülkede çoğunluğu kadınlar olmak üzere milyonlarca kişinin acımasız ve zalim bir şekilde cinsel istismar ve zorla çalıştırılmayla karşı karşıya olduğunu açıkladı.

BM Uyuşturucu ve Suç Ofisi'nce (UNODC) hazırlanan raporda, cinsel istismarın tüm insan kaçakçılığı içerisindeki payının yüzde 58 olduğu, zorla çalıştırmanın ise son 4 yılda yüzde 36'ya yükseldiğine dikkat çekildi.

Cinsel istismarın Avrupa, Orta Asya ve Amerika'da, zorla çalıştırmanın ise Afrika, Ortadoğu, güney ve doğu Asya ile Pasifik ülkelerinde yaygın olarak görüldüğü tespit edildi.

Kadınların tüm insan kaçakçılığı trafiğinin yüzde 55-60'ini, genç kızların da bu rakama dâhil edilmesiyle oranın yaklaşık yüzde 75'lere çıktığı belirtilen raporda, kurbanların genelev, tarla, restoran ve daha birçok yerde görülebileceği kaydedildi.

Raporda asıl kaygı duyulan durum ise çocukların da son yıllarda insan kaçakçılığı içerisindeki yerinin artması oldu. 2003-2006 yılları arasında yüzde 20'iken, bu oranın 2007-2010 yılları arasında yüzde 27'ye çıktığına işaret edildi. Çocuklar arasında ise her üç çocuktan ikisinin kız çocukları olduğu dikkat çekti.

 Raporda organ ticareti, dilencilik, zorla evlendirme ve zorla evlat verilmeler de insan ticareti içerisinde değerlendirildi.

ILO yaklaşık 20.9 milyon insanın zorla çalıştırılma kurbanı olduğunu bildiriyor.

TRT Haber
 

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git BM'den acı rapor
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.