İsrail "Nükleer" Savaş Planlıyor

Son yıllarda giderek yalnızlaşan İsrail’den Ortadoğu’yu kan gölüne çevirecek bir hamle daha gelecek gibi görünüyor.

DÜNYA .
israil nükleer savaş planlıyor

İran’ı nükleer silah geliştirdiği gerekçesiyle hedef alan İsrail’in bu kez bazı füzelere nükleer başlık da taktığı iddia edildi. Üstelik bugüne kadar İsrail'in nükleer silah başlığı bulundurduğuyla ilgili hiçbir ciddi araştırma yapılmamışken bu iddia savaş çanlarının bu kez çok ciddi bir şekilde çaldığını gösteriyor. İşte İsrail’in Ortadoğu’yu yeni bir dünya savaşının merkezi haline getirecek savaş senaryosunun ayrıntıları...

Habertürk'ten Kasım Cindemir'in haberine göre, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’nın açıklayacağı İran raporu merakla beklenirken, İsrail’in füzelerinde değişiklikler yaptığı söyleniyor.

İran’a saldırı tehdidinde bulunan İsrail’in bazı füzelerine de nükleer başlık taktığı iddia edildi.

İran’ın nükleer tesislerine hava saldırısı yapmayı planladığı konuşulan İsrail’in, Amerikan yapımı bazı füzelerinde de değişiklikler yaparak nükleer başlık taktığı ileri sürüldü. Düşünce kurumu “British American Security Information Council” tarafından yayınlanan bir raporda, İsrail’in, havadan ve denizden atılabilen seyyar füzelerini nükleer başlıkla donattığına inanıldığı ifade edildi. Buna göre, İsrail, Dolphin sınıfı bir denizaltından menzili 1500 kilometre olan nükleer başlıklı bir “Cruise” füzesi fırlatabilecek. Yine bu denizaltılarda, gemilere karşı kullanılan “Harpoon” tipi füzelerin yer aldığı ve ayrıca bu füzelerin de nükleer başlık taşımak için değişimden geçirilmiş olabileceği ifade edildi.

400 NÜKLEER BAŞLIK

İsrail’in elindemenzili 130 kilometre olan 100’den fazla Harpoon füzesi bulunuyor. Rapora göre, İsrail, F-15E “Strike Eagle” tipi uçaklarını da nükleer silahları taşıyabilecek bir hale dönüştürmüş olabilir. İsrail’in elinde 100- 400 arasında nükleer başlık bulunduğu tahmin ediliyor. İran’ın nükleer silah üretebilme kapsitesine eriştiği ve İsrail’in İran’ı vuracağı ileri sürülüyor.

"ABD’nin 5000 atom bombası var"

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, binlerce atom bombası olanlar tarafından atom bombası yapmakla suçlandıklarını belirterek, atom bombasına ihtiyaç duymadıklarını söyledi. Ahmedinejad, İran halkının düşünce, kültür ve mantıkla hedeflerine ulaşabileceğini belirtti. Ahmedinejad, “ABD, 5 bin atom bombasına sahip olmasına rağmen büyük bir küstahlıkla, İran’ı atom bombası yapmakla suçluyor. ABD ve müttefikleri, gelişme, kalkınma ve zenginliklerini diğer milletleri yağmalamak ve sömürmek üzerine programlıyorlar’’ dedi.

‘UAEK’İN RAPORU SIZDI

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) Başkanı Yukiya Amano, dün “İran’ın nükleer silah sahibi olmaya yönelik birçok deney yaptığı ve bazılarında başarıya ulaştığı yolunda güvenilir kaynaklardan bilgi elde ettiklerini” bildirdi. Amano, yönetim kurulu üyelerine sunduğu ve “güvenilir kaynaklara” dayandırdığı raporda, “İran’ın nükleer silah sahibi olmak üzere faaliyette bulunduğunu ve deney yaptığını” iddia etti. Rusya Dışişleri Bakanlığı ise, “UAEK raporu gerginliği besliyor” açıklaması yaptı. Bugün açıklanması gereken raporun basına sızdırılmasına tepki gösteren Rusya, “UAEK’in, belgelerinin gizliliğini sağlama kapasitesini sorguladıkları” belirtti.

Gazete Habertürk 
 

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git İsrail "Nükleer" Savaş Planlıyor
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.